Erişkin diffüz infiltratif gliomlarda rekürrens paternlerinin anatomik incelemesi
Anatomical recurrence patterns of adult diffuse infiltrative gliomas
- Tez No: 952463
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY ÖZDUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Beynin kendi dokularından kaynaklanan (primer) tümörler olan glial tümörlerin kaynaklandığı beyin bölgeleri anatomik olarak incelendiğinde bazı bölgelere yatkınlık gösterdiği görülmektedir. Ayrıca, glial tümörlerin yayılım rotalarının rastlantısal olmadığı, 1930'lardan bu yana yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Bu teori Dünya genelinde kabul görmesine rağmen hala formülize edilememiştir. Bu çalışmanın hipotezi belirli yayılım rotaları izleyen IDH-mutant glial tümörlerin yayılım ve rekürrens patentlerini ortaya koymaktır. Materyal ve Metot:“IDH-mutant, glial tümör”tanısı ile opere edilen 388 hasta, belirlenen kriterlere göre retrospektif olarak analiz edildi. Klinik parametreler (yaş, cinsiyet, grade ve toplam sağkalım) tutulan beyin bölgeleri ile korele edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 388 hastanın 253'ü astrositom, 135'i ise oligodendrogliom tanısı almıştı. Literatüre uygun yaş ve cinsiyet verileri elde edildi. Harvard-Oxford beyin parselizasyon atlası, M. Mesulam fonksiyonel ağ yolakları ve resting-state fMRI fonksiyonel alanları dikkate alınarak yapılan analizler istatistiksel olarak değerlendirildi. Yapılan değerlendirme ve analizler sonrasında her bir tümör grubunda belirgin bağlantısallıkları olan yayılım paternleri ve rekürrens ile ilişkileri tanımlandı. Tartışma: Son yıllarda moleküler biyoloji ve genetik alanlarında kaydedilen ilerlemeler sayesinde, IDH-mutant gliomaların altında yatan genetik değişiklikler ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmaktadır. İzositrat dehidrojenaz (IDH) mutasyonları, ATRX kaybı, 1p/19q kodelesyonu ve telomeraz ters transkriptaz (TERT) promotöründeki mutasyonlar gibi tekrarlayan genetik değişimlerin tanımlanması, bu tümörlerin farklı moleküler alt tiplere ayrılmasını mümkün kılmıştır. Kliniğimizde yapılan çalışmalar, farklı moleküler-genetik alt tiplerin kendine özgü klinik, demografik ve prognostik özellikler sergilediğini ve belirli anatomik bölgelerden daha yüksek oranlarda kaynaklandığını göstermiştir. Dünya Sağlık Örgütü de bu bilimsel veriler ışığında, 2021 yılında yayımlanan Santral Sinir Sistemi Tümörleri Sınıflandırması'nda (DSÖ(WHO), 2021) söz konusu alt gruplara resmi olarak yer vermiştir. Sonuç: "IDH-mutant gliomların anatomik yerleşim ve yayılmalarının rastlantısal bir dağılım göstermediği, aksine organize halde, paternler doğrultusunda yayıldığı ve bu yayılım paternlerinin rekürrens ile doğrudan ilişkili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: A predilection for certain areas is observed when the brain regions from which primary glial tumors originate are anatomically examined. It has been known since the 1930s that the origin sites and spread patterns of these tumors are not random. Despite global recognition of this fact, few new studies have been conducted. The hypothesis of this study is to identify the spread patterns of IDH-mutant glial tumors that follow specific dissemination routes and the relation with recurrence. Materials and Methods: A retrospective analysis was performed on 388 patients who underwent surgery with a diagnosis of“IDH-mutant glial tumor”according to predefined criteria. Clinical parameters (age, sex, grade, and overall survival) were correlated with the affected brain regions. Results: Of the 388 patients included in the study, 253 were diagnosed with astrocytoma and 135 with oligodendroglioma. Age and sex distributions were consistent with the literature. Analyses based on the Harvard-Oxford brain parcellation atlas, M. Mesulam's functional network pathways, and resting-state fMRI functional areas were statistically evaluated. Distinct spread patterns of IDH-mutant tumors were identified — four in astrocytomas and four in oligodendrogliomas. Discussion: With the advances in molecular biology and genetics in recent years, the underlying genetic alterations of IDH-mutant gliomas have been extensively characterized. The identification of recurrent genetic alterations such as isocitrate dehydrogenase (IDH) mutations, ATRX loss, 1p/19q codeletion, and telomerase reverse transcriptase (TERT) promoter mutations has enabled the classification of these tumors into distinct molecular subtypes. Studies conducted in our clinic have demonstrated that different molecular-genetic subtypes exhibit unique clinical, demographic, and prognostic features and tend to originate more frequently from specific anatomical regions. Also the World Health Organization(WHO) officially incorporated these subgroups into the 2021 Classification of Tumors of the Central Nervous System. Conclusion: It was demonstrated that the anatomical localization and dissemination of IDH-mutant gliomas do not exhibit a random distribution but rather follow a specific organization and patterns which has close relation with recurrence.