Enhancing foreign language learning through gamification using an advanced language model
Gelişmiş bir dil modeli kullanarak oyunlaştırma yoluyla yabancı dil öğreniminin geliştirilmesi
- Tez No: 952482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İkinci bir dil öğrenmek, 21. yüzyılda başarılı olabilmek için öğrencilerin sahip olması gereken önemli bir beceridir. Buna dayanarak, ikinci dil öğrenimi, yeni metotları ve kavramları öğretme ve öğrenme sürecine entegre etme durumunda kalmıştır. Bu çalışma, gelişmiş dil modelleriyle oluşturulan oyunlaştırılmış etkinliklerin, dil öğrenenler arasında motivasyonu, iletişim isteğini ve öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmedeki etkinliğini incelemektedir. Araştırma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda öğrenim gören İngilizce hazırlık sınıfı 1. sınıf öğrencilerinin gelişmiş bir dil modeli kullanılarak oyunlaştırma yoluyla yabancı dil öğrenimlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, yaşları 18-21 arasında değişen, 26'sının kontrol, geriye kalanin ise deney grubunu oluşturduğu toplam 54 İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerini kapsayan, ChatGPT 4 versiyonu kullanılarak oluşturulan oyunlaştırılmış etkinliklerin deney grubuna sınıf ortamında uygulanması ile gerçekleştirilmiştir.. Araştırma da hem nicel hem nitel yöntemleri kapsayan karma yöntem kullanılmıştır. Veriler ön ve son testler, konuşma becerisi testleri, Google forms üzerinden oluşturulan iletişim kurma isteği anketi ve görüşme soruları ile toplanmıştır. Toplanan verilere göre, deney grubu ve kontrol grubuna uygulanan ön ve son testler arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya çıkartmaktadır. Bu çalışma, gelişmiş dil modelleri yani yapay zeka kullanımının yabancı dil öğrenimindeki rolünü vurgulamaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarının, gelişmiş dil modelleri kullanarak oyunlaştırma yöntemiyle, yabancı dil öğrenimini daha motive edici, eğlenceli ve akılda kalıcı hale getirebileceği gerçeğini ortaya koyması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
One major competence for learners in the 21st century is acquiring a second language (L2). Based on this, second language learning has had to integrate new methods and concepts into the teaching and learning process. This study examines the effectiveness of gamified activities created with advanced language models in improving language learners' motivation, communication desire, and speaking skills. The research aims to improve the foreign language learning of first-year English preparatory class students studying at Necmettin Erbakan University School of Foreign Languages through gamification using an advanced language model. This study was carried out by applying gamified activities created using the ChatGPT 4 version to the experimental group in the classroom environment, including a total of 54 English preparatory class students, aged between 18 and 21, 26 of whom were in the control group, and the remaining were in the experimental group. A mixed method covering both quantitative and qualitative methods was used in the research. Data were collected through pre- and post-tests, speaking skill tests, a WTC survey created via Google Forms, and interview questions. According to the data collected, there is a significant difference between the pre- and post-tests applied to the experimental group and the control group. This study emphasizes the role of advanced language models, that is, the use of AI, in foreign language learning. The results of this study are expected to reveal the fact that gamification methods using advanced language models can make foreign language learning more motivating, entertaining, and memorable.