Exploring sonic seasoning: The influence of background music on the characteristics of wine
Sonik tatlandırma üzerine bir inceleme: Arka plan müziğinin şarap özellikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 952504
  2. Yazar: AYSELİ İZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZULUĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım, Teknoloji ve Toplum Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Teknoloji ve Toplum Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, arka plan müziğinin Türk kırmızı şarabı (Kalecik Karası) üzerindeki duyusal ve hedonik değerlendirme etkisini araştırmaktadır. Kontrollü bir deneyde, 39 Gastronomi öğrencisi aynı şarabı üç koşul altında değerlendirmiştir: sessizlik (kontrol), Tchaikovsky'nin Waltz of the Flowers eseri ve Mussorgsky'nin A Night on Bald Mountain eseri. Katılımcılar, şarabın asidite, tanen, gövde ve genel beğeni düzeylerini puanlamış; ayrıca müziğin beğenilirliğini ve şarapla olan algısal uyumunu değerlendirmiştir. Sonuçlar, Waltz of the Flowers eserinin asidite, tanen veya gövde puanlamalarını anlamlı biçimde değiştirmediğini göstermektedir; bununla birlikte bu eser, tutarlı bir şekilde yumuşak ve rafine karakterle ilişkilendirilmiştir. Buna karşılık, A Night on Bald Mountain parçası, şarabın algılanan tanen seviyesini %9 oranında artırmakta, ancak asidite ya da gövde üzerinde belirgin bir etki göstermemektedir. Dahası, bu etkiler şaraba yönelik hedonik tepkiyle de değişmektedir: yoğun müzikal koşul altında şarabı daha çok beğenen katılımcılar, algılanan gövdede %8 ve tanende %7 oranında artış bildirmiştir. Asidite, tüm koşullar boyunca sabit kalmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de kültürel olarak evrensel kabul edilen müziğin şarap algısı üzerindeki etkilerini inceleyen ilk araştırmadır. Bulgular, daha önceki araştırmalarla örtüşmektedir: karanlık ve dinamik müzikler, şarabın bazı yapısal özelliklerini güçlendirebilmektedir. Bu durum, restoran, bar ve şaraphane gibi ortamlarda şarap sunumunu optimize etmeye yönelik stratejik içgörüler sunmakta; aynı zamanda hedefli pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the influence of background music on the sensory and hedonic evaluation of Turkish red wine (Kalecik Karası). In a controlled experiment, 39 Gastronomy students assessed the same wine under three conditions: silence (control), Tchaikovsky's Waltz of the Flowers, and Mussorgsky's A Night on Bald Mountain. Participants evaluated the wine by rating its acidity, tannin, body, and overall liking, while also judging the music's likeability and its perceived congruence with the wine. Results indicate that Waltz of the Flowers does not significantly alter ratings of acidity, tannin, or body, although it is consistently associated with a mellow, refined character. In contrast, A Night on Bald Mountain increases perceived tannin levels by 9% without substantially affecting acidity or body. Moreover, the hedonic response to the wine moderates these effects: participants who favor the wine under the more intense musical condition report an 8% increase in perceived body and a 7% increase in tannin. Acidity remains unaffected across all conditions. This study represents the first investigation conducted in Turkey to explore how culturally universal music is employed to influence wine perception. The findings align with previous work suggesting that darker, more dynamic music can enhance certain wine attributes, and they offer strategic insights for optimizing wine presentation in restaurants, bars, and wineries, as well as for developing targeted marketing strategies.