The effect of artificial intelligence-supported materials on academic achievement in English teaching
İngilizce öğretımınde yapay zeka destekli öğretım materyallerinin akademik başarıya etkisi
- Tez No: 952503
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Eğitime yapay zekanın (YZ) entegrasyonu, özellikle dil öğreniminde geleneksel öğretim metodolojilerini dönüştürmüştür. Bu çalışma, bir üniversitenin hazırlık programında YZ destekli eğitim materyallerinin öğrencilerin İngilizce dil eğitimindeki akademik başarısına etkisini araştırmaktadır. Yarı deneysel bir araştırma tasarımı kullanılarak, Web 2.0 araçlarıyla eğitim alan bir grup öğrenci ile YZ destekli öğrenme platformlarını kullanan diğer bir grup karşılaştırılmıştır. Bulgular, YZ destekli öğrenme grubundaki öğrencilerin, Web 2.0 araçlarını kullananlara kıyasla Okan Üniversitesi Akademik İngilizce Yeterlilik (OPAE) sınavında önemli ölçüde daha yüksek akademik performans sergilediğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar, kişiselleştirilmiş öğrenme sağlayan YZ tabanlı eğitimin etkinliğini vurgulamaktadır; bu öğrenme yöntemi uyarlanabilir geri bildirim, gerçek zamanlı değerlendirme ve kişiye özel öğretim içeriği sunmaktadır. Ayrıca, cinsiyete dayalı performans farklılıkları incelenmiş ve YZ destekli eğitim grubunda cinsiyet farkının daha dar olduğu belirlenmiştir. Çalışma, YZ destekli dil öğretiminin bireyselleştirilmiş öğrenme deneyimlerini teşvik ederek öğrenci katılımını artırarak daha iyi öğrenme sonuçları sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, eğitimciler, müfredat tasarımcıları ve politika yapıcılar için YZ teknolojilerinin İngilizce dil öğretimine entegrasyonunda değerli içgörüler sunmaktadır. Anahtar Kelimeler; Yapay zeka, dil öğrenimi, akademik başarı, Web 2.0 araçları, YZ destekli eğitim, kişiselleştirilmiş öğrenme, uyarlanabilir öğrenme, İngilizce yeterliliği.
Özet (Çeviri)
This research investigates the effect of artificial intelligence supported teaching and learning material on students' academic achievement in English language preparatory program at a university. Quasi-experimental research design was used in the study. It compared two groups of students: one group is taught English through Web 2.0 tools and the other group is taught with AI supported learning platforms. The results shows that the group with the AI supported platforms showed higher academic performance in the University Proficiency of Academic English (OPAE) exam, while other group with the 2.0 Web tools did not reach the scores of AI supported group. The findings emphasizes the importance of artificial intelligence supported materials which provides feedback, tailored instruction, and adaptive learning environment.The study's conclusion emphasizes that language instruction enriched by artificial intelligence results in far better learning outcomes compared to Web 2.0 tools. In addition, performance disparity between the genders was looked into and the AI-supported education group exhibited a narrower gender gap.This seems to stem from the way such systems work; they create a type of individualized learning experience. The other point is that the AI-enhanced systems d get the students more actively engaged with the materials. When the systems are used properly, they lead to a kind of 'student ownership' of the learning experience. Keywords; Artificial intelligence, language learning, academic achievement, Web 2.0 tools, AI-supported education, personalized learning, adaptive learning, English proficiency.