İmalat işletmelerinde dijital dönüşüm süreçlerini anlık takibi ile birim maliyetlerinin iyileştirilmesi
Improving unit costs by instant monitoring of digital transformation processes in manufacturing enterprises
- Tez No: 952529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÇAVUŞ ARSLAN, DR. ADEM KAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Endüstri 4.0, dijital, fiziksel ve biyolojik sistemlerin entegrasyonu ile tanımlanan bir teknolojik devrimdir. Bu devrim, işletmelerin süreçlerini otomatikleştirebilme, verimliliği artırabilme ve yeni ürünler ve hizmetler geliştirebilme yeteneği sağlar, bu da iş dünyası üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Endüstri 4.0 döneminde işletmelerin karşılaştığı anahtar zorluklardan biri, birim maliyetlerin nasıl optimize edileceğidir. Birim maliyetler, bir ürün veya hizmetin tek bir birimini üretme maliyetini ifade eder ve bir şirketin karlılığı üzerinde belirleyici bir rol oynar. Birim maliyetlerini iyileştirmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan biri, süreçlerin otomatikleştirilmesidir. Otomasyon, bir ürün veya hizmetin üretiminde gereken işgücünü azaltabilir, bu da maliyetleri düşürebilir. Birim maliyetlerini iyileştirmenin bir diğer yolu ise verimliliği artırmaktır. Bu, daha gelişmiş teknolojilerin kullanılması, süreçlerin geliştirilmesi ve çalışanların eğitilmesi yoluyla gerçekleştirilebilir. Dijital dönüşüm süreçlerinin gerçek zamanlı izlenmesi, işletmelerin birim maliyetlerini iyileştirmelerine yardımcı olabilir. Bu, işletmelerin maliyetlerin azaltılabileceği alanları belirlemelerine yardımcı olur. Örneğin, gerçek zamanlı izleme, işletmelerin israfın veya verimsizliğin olduğu alanları tespit etmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, maliyetleri azaltmak için otomasyonun kullanılabileceği alanları belirlemelerine yardımcı olabilir. Bu tez, dijital dönüşüm süreçlerinin gerçek zamanlı izlenmesinin, imalat işletmelerinde birim maliyetlerin nasıl iyileştirilebileceğini inceleyecektir. Tez, Endüstri 4.0 ve etkilerine genel bir bakış sağlayarak başlayacak, ardından birim maliyetlerin önemini ve nasıl iyileştirilebileceğini tartışacak. Son olarak, tez, imalat işletmelerinde birim maliyetlerin iyileştirilmesi için dijital dönüşüm süreçlerinin gerçek zamanlı izlenmesinin nasıl kullanılabileceğini araştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 is a technological revolution defined by the integration of digital, physical, and biological systems. This revolution provides businesses with the ability to automate their processes, increase efficiency, and develop new products and services, which is having a huge impact on the business world. One of the most important challenges faced by businesses in the Industry 4.0 era is how to optimize unit costs. Unit costs refer to the cost of producing a single unit of a product or service and play a decisive role in a company's profitability. There are various ways to improve unit costs. One way is the automation of processes. Automation can reduce the labor required to produce a product or service, which in turn lowers costs. Another approach is increasing efficiency. Efficiency can be improved through the use of advanced technologies, process optimization, and employee training. Streamlining workflows, reducing waste, and adopting best practices help to lower overall production costs. Real-time monitoring of digital transformation processes can also help businesses identify areas where costs can be reduced. For example, real-time monitoring can highlight inefficiencies, waste, and opportunities for automation. This thesis will examine how real-time monitoring of digital transformation processes can improve unit costs in manufacturing businesses. The study will begin by providing an overview of Industry 4.0 and its applications, then discuss the importance of unit costs and methods to optimize them. Finally, the thesis will investigate how real-time monitoring can be effectively used to reduce unit costs in manufacturing enterprises.