Ağrı Polikliniğine başvuran postzoster nevralji hastalarının özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the characteristics of patients with postherpetic neuralgia admitted to the Pain clinic
  1. Tez No: 952575
  2. Yazar: ÖMER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ERKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amaç: Ağrı Polikliniğine başvuran postherpetik nevralji hastalarının yaş, cinsiyet, tutulum bölgesi, ağrı şiddeti, opioid kullanımı ve ilişkili komorbiditeler ile malignite sıklığı arasındaki olası ilişkiler değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin postherpetik nevralji yönetimi ve potansiyel komplikasyonlarının anlaşılması açısından klinik ve bilimsel bir katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Materyal-Metod: Çalışmamıza, Dokuz Eylül Üniversitesi girişimsel olmayan araştırmalar etik kurulu izni (Tarih: 24.04.2024, Karar No: 2024/15-01) alındıktan sonra başlanmıştır. Bu çalışmaya, 1 Ocak 2019 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Algoloji Bilimdalı'na bağlı olan polikliniğe başvurup klinisyen tarafından postzoster nevralji tanısı almış hastalar dahil edilmiştir. Hastaların anemnez geçmişleri retrospektif olarak taranmıştır. Hastaların cinsiyet, yaş, ağrı şiddeti, opioid ihtiyacı, kullanılan opioid türü, bölgesel tutulum yeri, komorbidite varlığı, VAS skorlaması, tanı öncesi ve sonrası malignite tanısı ve sıklığı ve malignite tanısı var ise türü kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to evaluate potential relationships between age, gender, affected region, pain severity, opioid use, comorbidities, and malignancy frequency in patients with postherpetic neuralgia (PHN). The goal was to contribute clinically and scientifically to the management of PHN and understanding potential complications. Materials and Methods: After obtaining approval from the Dokuz Eylül University Non-Interventional Research Ethics Committee (Date: 24.04.2024, Decision No: 2024/15-01), we retrospectively analyzed data from patients diagnosed with postherpetic neuralgia at the Anesthesiology and Algology Clinic affiliated with the Department of Anesthesiology and Reanimation, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, between January 1, 2019, and December 31, 2023. Patient histories were reviewed, including gender, age, pain severity, opioid requirements, type of opioids used, affected regional location, comorbidities, Visual Analog Scale scores, pre- and post-diagnosis malignancy status, and malignancy type (if present).