Pelvik muayene yapılacak kadınlarda mahremiyet algısı, benlik saygısı ve genital benlik imajının anksiyete üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of privacy perception, self-esteem, and genital self-image on anxiety in women undergoing pelvic examination
  1. Tez No: 952579
  2. Yazar: SEYHAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA USLU ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, pelvik muayene yapılacak kadınlarda mahremiyet algısı, benlik saygısı ve genital benlik imajının anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte yürütülen araştırma, 15 Kasım 2024 – 15 Mart 2025 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Obstetri ve Jinekoloji Polikliniği'nde yapılmıştır. Çalışmaya örnekleme kriterlerini karşılayan 288 kadın dahil edilmiştir. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Jinekoloji ve Obstetride Vücut Mahremiyeti Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Alt Ölçeği, Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği ve Durumluk Kaygı Alt Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, varyans analizi, Pearson korelasyon katsayısı ve hiyerarşik doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 36,33±9,71'dir. Anksiyete düzeyi (43,19±10,20), benlik saygısı (32,77±4,29) ve genital benlik imajı (19,80±3,81) orta düzeyde; mahremiyet algısı ise yüksek düzeyde (4,15±0,68) saptanmıştır. Mahremiyet algısı ile anksiyete arasında pozitif (r=0,354; p=0,001), benlik saygısı (r=-0,320; p=0,001) ve genital benlik imajı (r=-0,309; p=0,001) ile anksiyete arasında negatif yönlü anlamlı ilişki belirlenmiştir. Regresyon analizine göre, daha önce pelvik muayene yaptırmama (β=0,185; p=0,001), yüksek mahremiyet algısı (β=0,328; p=0,001), düşük benlik saygısı (β=-0,210; p=0,001) ve olumsuz genital benlik imajı (β=-0,187; p=0,001) anksiyete düzeyini anlamlı biçimde yordayan faktörler olarak saptanmıştır. Nihai model, anksiyete düzeyindeki varyansın %31'ini açıklamaktadır (R²=0,31). Bulgular, pelvik muayene sürecinde kadınların anksiyete düzeylerinin azaltılmasında mahremiyetin gözetilmesinin, benlik saygısının desteklenmesinin ve genital benlik imajının güçlendirilmesinin önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of privacy perception, self-esteem, and genital self-image on the level of anxiety among women undergoing pelvic examination. The study employed a descriptive and cross-sectional design and was conducted at the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of Hatay Mustafa Kemal University Research and Application Hospital between November 15, 2024 and March 15, 2025. The sample consisted of 288 women who met the inclusion criteria. Data were collected using a Descriptive Characteristics Form, the Body Privacy Scale in Gynecology and Obstetrics, the Rosenberg Self-Esteem Scale, the Female Genital Self-Image Scale, and the State Anxiety Subscale. Descriptive statistics, t-test, analysis of variance, Pearson correlation coefficient, and hierarchical linear regression analyses were used for data analysis. The mean age of the participants was 36.33±9.71 years. The mean scores indicated a moderate level of anxiety (M=43.19±10.20), self-esteem (M=32.77±4.29), and genital self-image (M=19.80±3.81), while privacy perception was found to be at a high level (M=4.15±0.68). Significant positive correlation was found between privacy perception and anxiety (r=0.354; p=0.001), while significant negative correlations were observed between anxiety and self-esteem (r=-0.320; p=0.001) and genital self-image (r=-0.309; p=0.001). Regression analysis revealed that not having undergone a previous pelvic exam (β=0.185; p=0.001), high privacy perception (β=0.328; p=0.001), low self-esteem (β=-0.210; p=0.001), and negative genital self-image (β=-0.187; p=0.001) were significant predictors of anxiety. The final model explained 31% of the variance in anxiety levels (R²=0.31). The findings reveal that maintaining privacy, supporting self-esteem, and strengthening genital self-image are important in reducing anxiety levels in women during the pelvic examination process.