An Approach to the systematization of diatomic and triatomic molecules
İki atomlu ve üç atomlu moleküllerin sistemizasyonuna bir yaklaşım
- Tez No: 95258
- Danışmanlar: PROF.DR. TOLGA YARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
ÖZET Maddenin dalgasal karakterini tasvir eden, kuvantum mekaniksel yapının bünyesinde, gözönünde bulundurulan cismin, iç dinamik enerjisi, boyutu ve kütlesi arasında, ilginç bir ilişki saptanmaktadır [1-16]. Bu tezin, öndeki çıkış noktası, bu ilişkidir. Söz konusu ilişkiden iki atomlu, bunun da ötesinde, üç atomlu moleküllerin yepyeni ve bütünsel bir sistematiği, bu tezde derlenmiştir. İki atomlu basit moleküllerin kuvantum mekaniksel tasviri dahi, çözüme kolaydan geçit vermemektedir [2]. Bunla beraber, yaklaşık genel bir çözüm, Born ve Oppenheimer Yöntemi'yle vazedilebilmektedir [14,23]. Yarman bu çözüme; kuvantum mekaniksel cismin, iç dinamik enerjisi, boyutu ve kütlesi arasında bulguladığı ilişkiyi uygulamak suretiyle, iki atomlu bir molekülün“salınım periyodu”, T0,“atom çekirdeklerinin indirgenmiş kütlesi”, 9%0,“kimyasal bağı oluşturan elektronların indirgenmiş kütlesi”olarak tanımlanabilecek u,0, ve çekirdekleri ayıran mesafe ro, arasında şu ilişkiyi ortaya çıkartmaktadır: A-2 T0 =- V^oHo tf ; nn burada n, bir temel kuvantum sayısıdır; h ise Planck sabitidir [14]. Tezimizin hedef aldığı moleküler sistematik, bu bağıntıyı baz almaktadır. Bu bağıntı aynı bir“kimyasal aile”olarak tasnif edilebilecek moleküller için, eğer (bekleneceği şekliyle), u,0 aynı ise, o takdirde,n bağıntısını telkin etmektedir [8,9,14,15]. Bu çerçevede tezimizde en önce iki atomlu moleküller,“kimyasal aile”gruplarına ayrılmış, sonra da bu grupların her biri için T0, ^^fl0^ 'ye karşı çizilmiştir ( Şekil 3.1-3.23). Sonuç: varsayımın uygunluğunu, çarpıcı biçimde doğrulamaktadır. Söz konusu eğriler, müteakip aşamada, kimyasal aile fertlerinin, yukarıdaki ilişkinin çağrıştırdığı şekilde, kuvantum basamakları gözetilerek, doğrular olarak, yeniden çizilmektedir (Şekil 3.1'-3.23') [8,9,14,15]. Bu takdimin iki aşamalı olarak yapılmasının sebebi, ikinci basamağın nisbeten yaklaşık olmasıdır. Yine de doğruların gayet tatminkar olduğu, dolayısıyla yaklaşıklığın yerinde sayılabileceği kaydedilmelidir. Açıldayageldiğimiz çaba, spektroskopik verileri noksan, iki atomlu moleküllerin ölçülmemiş ya da mevcut olmayan, söz konusu verilerini işaret etmede, bir baz olarak gözetilebilecektir. Tezimizde, bu çerçevede 68 molekülün, ilgili verileri öngörülebilmektedir (Tablo 5.1). Aynı çaba, üç atomlu moleküllere de teşmil edilmekte, bu moleküllerin gayet başarılı sayılabilecek bir sistematiği derlenmektedir. Yukarıda, iki atomlu moleküllerin çekirdeklerinin indirgenmiş kütlesi, salınım periyodu ve çekirdekler arası mesafe arasındaki temel bağıntı, aynı bir molekülün uyarılmış elektronik düzeyleri itibariyle, söz konusu çekirdeksel ve elektronik kütleleri aynı olacağından, ilk elde,m T ~r2 bağıntısını ortaya çıkartmaktadır [5,6,8,9,13-16]. Şurası ilginçtir ki, bu bağıntı 1929 yılından bu yana ampirik olarak bilinmekte olup, açıklaması ancak tezimizin baz aldığı, yaklaşım uzantısında yapılabiliyor olmaktadır [5,6,8,9,13-20]. Bu çerçevede elimizde verisi bulunan, bütün iki atomlu moleküller için bu bağıntı, tahkik edilmek istenmiş olup, ilgili şekiller meydana getirilmiştir (Şekil 4. 1-4.83). Burada görüldüğü gibi, ilk bakışta sıradışı veriler bulunmaktadır. Gözlenen sıradışılığı anlamanın herhalde en iyi yolu, ona, en basit örnek olan H2 molekülü bazında yaklaşmak olacaktır. Mesele böyle ele alınınca, sıradışı verilerin, H'lı ya da H'sız alkali atomu taşıyan, iki atomlu moleküllerin, söz konusu indirgenmiş çekirdeksel kütleleri, H2 molekülünün indirgenmiş çekirdeksel kütlesine getirilmiş olarak, temel düzeylerine tekabül ettiği bulgulanmıştır. Buradan hareketle öteki moleküllerin sıradışı noktalarına da, bir ölçüde açıklık getirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY An interesting relationship in between the“internal dynamic energy”, the“size”and the“mass”of a wave-like object had been previously established based on the quantum mechanical description of the object in hand [1-16]. The starting point of this thesis, is this relationship. A whole new and complete systematic of diatomic, moreover, three atomic molecules are compiled in this thesis, based on this relationship. The quantum mechanical description of simple diatomic molecules, doesn't give a handy resolution [2]. An approximate solution is proposed by Bom and Oppenheimer [14,23]. By applying this relationship among the internal dynamic energy, the size and the mass of a quantum mechanical object, Yarman established the following relationship, between the vibrational period of a diatomic molecule, To, the reduced mass of its atomic nuclei, 9%.0, and in a way, the reduced mass of electrons u.0, which form the chemical bond and the distance, ro, that separates the nuclei; 4rc,2 T0=- V^oHo r02; nh here n is a principal quantum number, h is Planck Constant [14]. The molecular systematic we aim to architect in our thesis is based on this relationship. For molecules which can be classified in the same chemical family, if u.0 is equal as expected, then, the above relationship suggests [8,9,14,15].T0~V^ r02. In this framework, firstly diatomic molecules were grouped in chemical families, and for each of these groups T0 versus *jcYH0 r