W-uzaklık fonksiyonu ve sabit nokta teoremleri
W-distance function and fixed point theorems
  1. Tez No: 95259
  2. Yazar: HAKAN KARAYILAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Topoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada w -uzaklık fonksiyonları ile oluşturulan sabit nokta teoremleri ve bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiş, ayrıca, fonksiyonların sabit noktalarıyla metrik yapısı arasında karakterizasyonlar belirlenmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın, Birinci bölümde, sabit noktanın tanımı ve örnekleriyle birlikte sabit nokta teorisinde ne tür problemlerle karşılaşılabileceğine dair bir takım bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, literatürdeki önemli bazı sabit nokta teoremleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, w - uzaklık fonksiyonunun tanımı ve bunların bazı özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, w - uzaklık fonksiyonuyla genelleştirilmiş bazı sabit nokta teoremleri verilmiş ve bunlarla ilgili bazı sonuçlar çıkarılmıştır. Son bölümde, zayıf daraltan ve zayıf Kannan dönüşümlerinin sabit noktalarıyla uzayın karakterizasyonu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, fixed point theorems formed by w-distance functions and their relations were examined and characteristics between fixed points of the functions and their metric structure were also studied. The study has five chapters. In the first chapter, definition of the fixed point was made along with examples and some information was provided as to what problems are likely to arise related to the fixed theory. In the second chapter, some important fixed point theorems in the literature were studied. In the third chapter, the definition of w-distance function and some characteristics of this were provided. In the fourth chapter, some fixed point theorems generalized by w-distance function were given and some conclusions were drawn from the related information. In the last chapter characterization of the space was provided with fixed points of weak contractive and weak Kannan mappings.