Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında miyokardiyal fibröz ile serum albümin düzeyleri arasındaki ilişki
The analysis of myocardial fibrosis and serum albumin levels in patients with heart failure with preserved ejection fraction
- Tez No: 952593
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Kalp yetmezliği (KY) hastalarının yaklaşık %50'sini oluşturan korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği (KEFKY) hastalığının tanısal algoritmasında birçok değişken vardır ve bu nedenle klinikte tanısı güçtür. KEFKY tanısı için H2FPEF ve Heart Failure Association Pre-test Assessment, Echocardiography & Functional, and Final Etiology-based diagnosis (HFA-PEFF) gibi skorlama sistemleri geliştirilmiştir. KEFKY'nin patofizyolojisinde miyokardiyal fibröz oluşumu önemli yer tutmaktadır. Biz bu çalışmada KEFKY tanısı koymada ve prognozunu belirlemede yardımcı olabilecek ve poliklinik şartlarında ulaşılabilen parametrelerin ortaya konmasını amaçladık. Yöntem: Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'ne başvuran ve KEFKY şüphesi olan toplam 97 hasta retrospektif çalışmamıza dahil edilmiştir. Yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) gibi demografik ve klinik veriler analiz edilmiştir. Ayrıca, post-kontrast T1 süreleri, serum albümin düzeyleri, tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) ve N-terminal pro-beyin natriüretik peptid (NT-proBNP) düzeyleri kaydedilmiştir. KEFKY şüphesi olan hastalar H2FPEF skoru kullanılarak üç risk grubuna ayrılmış ve bu gruplar arasında istatistiksel analizler yapılmıştır. H2FPEF skoru 0-1 arasında olanlar düşük, 2-5 arası olanlar orta, ≥6 olanlar yüksek riskli hasta olarak kabul edilmektedir. Bulgular: %40,2'si erkek, %59,8'i kadın olan olguların yaş aralığı 48-87 arasında ve ortalaması 70,7±7,66 idi. Olguların VKİ değerleri 19,48 ile 44,96 arasında olup, ortalaması 29,75±5,13 idi. Olguların %18,6'sı normal kilolu, %30,9'u fazla kilolu ve %50,5'i ise obezdi. H2FPEF skorlarının %22,7'sinde 0-1, %60,8'inde 2-5 arasında ve %16,5'inde ≥6 olduğu görüldü. H2FPEF skoru 0-1 olan hastaların %45,5'i erkek, %54,5'i kadındı ve bu hastaların yaş ortalaması 70±6, ortalama VKİ değeri 26,4±2,81 idi. H2FPEF skoru 2-5 arasındaki hastaların %35,6'sı erkek, %64,4'ü kadındı. Bu hastaların yaş ortalaması 70±9, ortalama VKİ değeri 30,28±5,08 idi. H2FPEF skoru ≥6 olan hastaların %50'si erkek, %50'si kadındı. Bu hastaların yaş ortalaması 71±5, ortalama VKİ değeri 32,4±5,73 idi. H2FPEF skoru 0-1, 2-5 ve ≥6 olan hastaların ortalama albümin değerleri sırasıyla 43,1±2,7 g/L, 41,40±2,60 g/L ve 40,2±2,5 g/L idi. H2FPEF skoru 0-1, 2-5 ve ≥6 olan hastaların ortalama post-kontrast T1 zamanı sırasıyla 413,51±36,09 ms, 396,54±57,02 ms ve 370,73±55,5 ms idi. H2FPEF skoru 0-1, 2-5 ve ≥6 olan hastaların ortalama eGFR değeri sırasıyla 69,5±12,4 mL/dk/1,73 m2, 62,6±15,3 mL/dk/1,73 m2 ve 52,3±16,4 mL/dk/1,73 m2 idi. H2FPEF skoru 0-1, 2-5 ve ≥6 olan hastaların ortalama NT-proBNP değeri sırasıyla 220,2±107,6 pg/mL, 1395,2±2818 pg/mL ve 1500,8±756,8 pg/mL idi. H2FPEF skoru 2-5 olan orta risk grubunda bulunan hastaların post-kontrast T1 süreleri ile albümin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. Ancak aynı hastaların post-kontrast T1 süreleri ile eGFR düzeyleri arasında saptanan korelasyon ve post-kontrast T1 süreleri ile NT-proBNP düzeyleri arasında saptanan negatif korelasyon istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda H2FPEF skorlamasına göre risk gruplarına ayrılan olası KEFKY hastalarında post-kontrast T1 süresi ile albümin, eGFR ve NT-proBNP düzeyleri arasındaki ilişki ortaya konmuş olup, bu parametrelerin miyokardiyal fibröz ciddiyetinin tahmin edilmesinde ve KEFKY'nin tanı ve prognozunda potansiyel katkılar sağlayabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF), which accounts for approximately 50% of heart failure (HF) patients, is a challenging diagnosis in clinical practice due to the multitude of variables involved in its diagnostic algorithm. Recently, scoring algorithms such as H2FPEF and the Heart Failure Association Pre-test Assessment, Echocardiography & Functional, and Final Etiology-based diagnosis (HFA-PEFF) have been developed for diagnosing HFpEF. Additionally, it is acknowledged that various pathophysiological processes, such as myocardial fibrosis, play a significant role in the development of HFpEF. In this regard, the aim of this study was to establish parameters that are easily accessible in outpatient settings and may assist in the diagnosis and prognosis of HFpEF. Method: A total of 97 patients with suspected HFpEF who presented to the cardiology clinic at the University of Vienna Medical School were included in our retrospective study. Clinical and demographic data such as age, sex, and body mass index (BMI) were analyzed. Additionally, post-contrast T1 times, serum albumin levels, estimated glomerular filtration rate (eGFR), and N-terminal pro-brain natriuretic peptide (NT-proBNP) levels were recorded. Patients with suspected HFpEF were stratified into three risk groups using the H2FPEF score, and statistical analyses were performed among these groups. Results: Out of the total patient cohort, 40.2% were male, 59.8% were female, and their ages ranged from 48 to 87 years, with a mean age of 70.70±7.66 years. BMI measurements ranged from 19.48 to 44.96, with a mean BMI of 29.75±5.13. The patient cohort comprised 18.6% with normal weight, 30.9% who were overweight, and 50.5% classified as obese. H2FPEF scores were 0-1 in 22.7% of the patients, 2-5 in 60.8%, and ≥6 in 16.5%. Patients with a H2FPEF score of 0-1 had a mean age of 70±6 years, and a mean BMI of 26.40±2.81. Among these patients, 45.5% were male and 54.5% were female. Patients with an H2FPEF score of 2-5 had a mean age of 70±9 years, and a mean BMI of 30.28±5.08. Among these patients, 35.6% were male and 64.4% were female. Patients with an H2FPEF score ≥6 had a mean age of 71±5 years, and a mean BMI of 32.40±5.73. Among these patients, 50% were male and 50% were female. The mean albumin level for patients with a H2FPEF score of 0-1 was 43.10±2.70 g/L, mean post-contrast T1 time was 413.51±36.09 ms, mean eGFR was 69.50±12.40 mL/min/1.73 m², and mean NT-proBNP level was 220.20±107.60 pg/mL. For patients with a H2FPEF score of 2-5, the mean albumin level was 41.40±2.60 g/L, mean post-contrast T1 time was 396.54±57.02 ms, mean eGFR was 62.60±15.30 mL/min/1.73 m², and mean NT-proBNP level was 1395.20±2818.00 pg/mL. For patients with a H2FPEF score ≥6, the mean albumin level was 40.20±2.50 g/L, mean post-contrast T1 time was 370.73±55.50 ms, mean eGFR was 52.30±16.40 mL/min/1.73 m², and mean NT-proBNP level was 1500.80±756.80 pg/mL. When examining the relationship between post-contrast T1 time and parameters such as albumin, eGFR, and NT-proBNP in all three groups, no significant relationship was found between post-contrast T1 time and albumin levels in patients with a H2FPEF score of 2-5, classified as the intermediate risk group. However, a significant correlation was found between post-contrast T1 time and eGFR levels, as well as a significant negative correlation between post-contrast T1 time and NT-proBNP levels in these patients. Conclusion: Our study demonstrated the relationship between post-contrast T1 time which is used to detect myocardial fibrosis, and parameters such as albumin, eGFR, and NT-proBNP in patients with suspected HFpEF stratified into risk groups based on the H2FPEF score. These findings suggest that these easily accessible parameters may provide potential contributions to the diagnosis and prognosis of HFpEF.