Cerrahi yoğun bakım hastalarında bakım memnuniyetinin umutsuzluk düzeyine etkisi
The effect of care satisfaction on hopelessness level of patients hospitalized in surgical intensive care unit
  1. Tez No: 952636
  2. Yazar: ELİF OKŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda bakım memnuniyetinin umutsuzluk düzeyine olan etkisini belirlemektir. Tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Nisan 2024-Haziran 2025 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yatan tüm hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise bu evrenden olasılıksız gelişigüzel örnekleme yöntemi ile seçilen 225 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Newcastle Hemşirelik Bakımı Memnuniyet Ölçeği (NHBMÖ) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizi testleri kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların bakım memnuniyeti puan ortalaması 63.94±16.49, beck umutsuzluk ölçeği puan ortalaması ise 7.94±7.20 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of care satisfaction on the hopelessness level of patients hospitalized in the surgical intensive care unit. This descriptive study was conducted from April 2024 to June 2025. The study population consisted of all patients hospitalized in the Surgical Intensive Care Unit of Elazığ Fethi Sekin City Hospital. The sample of the study consisted of 225 patients selected from this population by a non-probability random sampling method. The Personal Information Form, Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale (NNCSS), and Beck Hopelessness Scale (BHS) were used to collect the data. Descriptive statistics, t-tests, ANOVA, and correlation analysis tests were used to evaluate the data. The mean care satisfaction score of the patients who participated in the study was 63.94±16.49, and the mean Beck Hopelessness Scale score was 7.94±7.20.