Kaderciliğin örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: Konaklama işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of fatalism on organizational silence and turnover intention: A study on accommodation enterprises
  1. Tez No: 952647
  2. Yazar: ESRA ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, kadercilik inancının örgütsel sessizlik ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle hizmet sektörünün önemli bir alanını oluşturan otel işletmelerinde, çalışanların kaderci eğilimlerinin işyeri içindeki tutum ve davranışlarına yansımaları ele alınmıştır. Kadercilik, bireylerin yaşadıkları olayları dışsal güçlere atfetmeleri ve bu durumları değiştirme konusunda sınırlı bir inanca sahip olmaları şeklinde tanımlanır. Literatürde bu tür inançların, çalışanların örgütsel ortamdaki tutumlarını etkileyebileceği öne sürülmektedir. Çalışmanın örneklemini Alanya'daki otel işletmelerinde görev yapan 409 çalışan oluşturmaktadır. Veriler, yapılandırılmış anket formu aracılığıyla nicel yöntemle toplanmış; analizlerde açımlayıcı faktör analizi, korelasyon ve regresyon teknikleri kullanılmıştır. Bulgular, kaderciliğin örgütsel sessizliğin alt boyutlarından biri olan kabullenici sessizlik ile istatistiksel olarak anlamlı ve orta düzeyde güçlü bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca korunma amaçlı sessizlik üzerinde de anlamlı etkiler saptanmıştır. İşten ayrılma niyeti ile kadercilik arasında ise pozitif yönlü, ancak düşük düzeyde bir ilişki belirlenmiştir. Sonuç olarak, kaderciliğin hem örgütsel sessizlik hem de işten ayrılma niyeti ile anlamlı ilişkiler kurduğu görülmüştür. Elde edilen bulguların, insan kaynakları yönetimi ve çalışan bağlılığı konularında politika geliştiricilere yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of fatalistic beliefs on organizational silence and the intention to leave. Focusing on employees working in the hotel industry, a key segment of the service sector, the research examines how fatalistic tendencies are reflected in workplace attitudes and behaviors. Fatalism is defined as an individual's tendency to attribute life events to external forces and their limited belief in their ability to change these outcomes. In the literature, such beliefs are suggested to influence employee behaviors within organizational contexts. The sample consists of 409 employees working in hotel businesses in Alanya. Data was collected through a structured questionnaire using quantitative methods. The analysis included exploratory factor analysis, correlation, and regression techniques. The findings revealed a statistically significant and moderately strong relationship between fatalism and one of the sub-dimensions of organizational silence, namely, acquiescent silence. A significant relationship was also found between fatalism and defensive silence. Additionally, a positive but weak correlation was identified between fatalism and intention to leave. In conclusion, fatalism was found to be significantly associated with both organizational silence and intention to leave. The results are expected to provide useful insights into human resource management practices and contribute to the development of strategies aimed at enhancing employee engagement and organizational communication in the hospitality industry.