Çocuk edebiyatında distopya: Dünyanın Son İnsanları serisinin distopik unsurlar açısından incelenmesi
Dystopia in children's literature: An analysis of dystopian elements in the 'Dünyanın Son İnsanları' series
  1. Tez No: 952658
  2. Yazar: GAMZE TUNA POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EMİNE BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Distopya, karanlık temaları ve eleştirel bakış açısıyla çağdaş edebiyatta giderek daha fazla görünürlük kazanmaktadır. Ekolojik sorunlar, küresel siyasal krizler ve teknolojik gelişmelerin toplumsal yaşama etkileri, bu tür anlatıların yaygınlaşmasında etkili olmuştur. Son yıllarda çocuk edebiyatında da yer bulan distopik anlatılar, çocuklara yaşadıkları dünyayı ve olası gelecekleri sorgulama fırsatı sunmaktadır. Bu tez çalışmasında çocuklara yönelik kaleme alınmış iki çağdaş distopik eser olan Dünyanın Son İnsanları 1: Duvarın Ardı ve Dünyanın Son İnsanları 2: Palanka içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Metinlerden elde edilen veriler özgün biçimde geliştirilen on altı maddelik çözümleme ölçütleri doğrultusunda analiz edilmiş; bu ölçütler Toplumsal ve Siyasal Yapının Bozulması, Bireyin Yozlaştırılması ve Yabancılaşması, Distopyada Mekânsal ve Teknolojik Kurgular ile Distopik Kurmacanın Eleştirel ve Uyarıcı İşlevi olmak üzere dört ana başlık altında yapılandırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma deseni benimsenmiş, yazılı materyaller sistematik biçimde incelenerek temalar, kavramlar ve anlam örüntüleri ortaya çıkarılmıştır. Romanlardaki temalar, karakter yapıları, zaman, olay örgüsü ve mekân kurgusu distopya kuramı çerçevesinde yorumlanmış ve doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Elde edilen bulgular çizelgelerle desteklenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dystopia has been gaining increasing visibility in contemporary literature with its dark themes and critical perspective. Ecological problems, global political crises, and the impact of technological developments on social life have played a role in the spread of such narratives. In recent years, dystopian narratives have also found a place in children's literature, offering young readers an opportunity to question the world they live in and possible futures. In this thesis, two contemporary dystopian works written for children — Dünyanın Son İnsanları 1: Duvarın Ardı and Dünyanın Son İnsanları 2: Palanka — are examined through content analysis. The data obtained from the texts were analyzed based on a set of sixteen original analytical criteria, which were structured under four main categories:“The Breakdown of Social and Political Structures,”“The Corruption and Alienation of the Individual,”“Spatial and Technological Constructions in Dystopia,”and“The Critical and Cautionary Function of Dystopian Fiction.”A qualitative research design was adopted in the study. Written materials were systematically examined to reveal themes, concepts, and patterns of meaning. The themes, character structures, time, plot, and spatial design in the novels were interpreted within the framework of dystopian theory and supported with direct quotations. The findings were presented with the support of tables.