Geobacillus stearothermophilus triaçilgliserol lipazının (GstLipC) katalitik etkinliğinin artırılması ile biyolojik ındikatörün iyileştirilmesi
Improvement of biological indicator by increasing the catalytic efficiency of geobacillus stearothermophilus triacylglycerol lipase (GstLipC)
  1. Tez No: 952660
  2. Yazar: ARİFE KAÇIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN BELDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Geobacillus stearothermophilus sporları, yüksek sıcaklığa karşı dirençli olup, sterilizasyon süreçlerinde biyoindikatör olarak kullanılmaktadır. Söz konusu sporların çimlenmesi, enzimlerin sıralı aktivasyonu ile ilerleyen yüksek derecede düzenlenmiş bir biyolojik süreçtir ve bu süreçte çeşitli proteinlerin önemli işlevler üstlendiği bilinmektedir. Bu çalışmada, Geobacillus stearothermophilus'ta bulunan ve spor germinasyon sürecinde kritik role sahip olan GDSL ailesi lipazının karakterizasyonu gerçekleştirildi. Elde edilen bu enzim üzerinde biyoinformatik çalışmalar ile dört farklı mutasyon çalışması yapıldı ve yaban tip GDSL lipazı ile kıyaslandı. Mutant enzimler pNW33N plazmitine klonlanarak Geobacillus stearothermophilus'a transformasyonu gerçekleştirildi. Devamında yaban tip ve rekombinant plazmiti bulunduran Geobacillus stearothermophilus için sporulasyon ve germinasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Germinasyon kinetiği, OD600 absorbans değişimi üzerinden spektrofotometrik olarak değerlendirildi. Elde edilen bulgular, hem yaban tip hem de mutant GDSL lipazların karakterize edildiğini ve mutasyonların enzimin Km değerinde anlamlı değişimlere yol açtığını gösterdi. Ayrıca, yaban tip ve mutant sporların germinasyon süreçleri arasında belirgin farklılıklar gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Geobacillus stearothermophilus spores are highly resistant to extreme temperatures, making them valuable bioindicators in sterilization processes. Spore germination is a highly regulated process initiated by the sequential activation of specific enzymes, with various proteins known to play critical roles in this mechanism. In this study, a GDSL family lipase from Geobacillus stearothermophilus, implicated in spore germination, was functionally characterized. Four site-directed mutations were introduced into the enzyme based on bioinformatics analysis, and the mutant variants were compared with the wild-type enzyme. The mutant lipase genes were cloned into the pNW33N plasmid and transformed into Geobacillus stearothermophilus. Sporulation and germination assays were performed on both wild-type and recombinant strains. Germination kinetics were quantitatively assessed using spectrophotometric measurements of OD600. The obtained results showed that both the wild-type and mutant GDSL lipases were successfully characterized, and the mutations led to measurable changes in the Km values of the enzyme. In addition, observable differences were detected between the germination processes of wild-type and mutant spores