Örgütsel yeteneklerin dijital dönüşümü ve firma performansı ile ilişkisi
Digital transformation of organizational capabilities and its relationship with company performance
  1. Tez No: 952683
  2. Yazar: MUSTAFA EMİRHAN TAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Gelişen teknoloji ve artan müşteri beklentileri, işletmeleri dijital dönüşüme yönelmeye zorlamaktadır. Dijital teknolojilerin yaygın kullanımı, ürün ve hizmetlerin benzersiz bir hız ve çeşitlilikle sunulmasını mümkün kılarken, işletmelerin bu dönüşüme uyum sağlaması giderek daha kritik hale gelmektedir. Bu bağlamda, işletmelerin dijital yeteneklerini artırmaları, iş süreçlerini dönüştürecek dijital beceri ve yetkinlikleri edinmeleri ve geliştirmeleri gerekmektedir. Ayrıca, organizasyonel süreçlerini iyileştirerek müşteri odaklı bir yapı kazanmaları dijital olgunluk seviyelerini yükseltecek ve dönüşüm sürecine katkıda bulunacaktır. Dijital yeteneklerini ve dijital olgunluk düzeyini etkin şekilde yönetebilen işletmeler, hem finansal hem de finansal olmayan performanslarını artırarak dijital dönüşümü güçlenmek ve rekabet avantajı elde etmek için kullanabilecektir. Bununla birlikte, iş çevresi faktörlerinin de dijital yetenek ve dijital olgunluk ile firma performansı arasındaki ilişki üzerinde etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, dijital yetenekler ve dijital olgunluğun iş çevresi faktörleri bağlamında algılanan firma performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren büyük ölçekli kurumsal firmaları ele almış ve örneklem seçiminde Fortune 500 ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listelerinde yer alan firmalardan başlanarak veri toplanmıştır. Araştırmada, literatürde kabul gören ölçeklerden faydalanılarak oluşturulan anket yöntemi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen doğrulayıcı faktör analizi ve düzenleyici değişken analizleri sonucunda elde edilen bulgular, dijital yeteneklerin dijital olgunluk üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu, dijital yetenekler ve dijital olgunluğun firma performansı üzerindeki etkisinin ise kısmi düzeyde olumlu olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, beklenenin aksine, iş çevresi faktörlerinin bu değişkenler arasındaki ilişkide düzenleyici bir etkisinin bulunamaması, literatürdeki mevcut yaklaşımları sorgulayan ve yeni araştırma alanlarına kapı aralayan önemli bir sonuç olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The advancement of technology and increasing customer expectations are compelling businesses to embrace digital transformation. The widespread adoption of digital technologies has enabled the delivery of products and services at an unprecedented speed and variety, making it increasingly critical for businesses to adapt to this transformation. In this context, firms need to enhance their digital capabilities, acquire and develop digital abilities and competencies that transform their business processes, and improve their organizational structures to become more customer-centric. Strengthening digital maturity through these improvements will further contribute to the transformation process. Businesses that effectively manage their digital capabilities and digital maturity can enhance both their financial and non-financial performance, thereby gaining a competitive advantage and increasing their chances of survival in this transformation trend. However, external factors such as technological turbulence and competitive intensity should also be considered when examining the relationship between digital capabilities, digital maturity, and firm performance. This study investigates the impact of digital capabilities and digital maturity on perceived firm performance in the context of environmental factors. The research focuses on large-scale corporate firms operating in Turkey's Marmara Region, with an initial sample drawn from the Fortune 500 and Istanbul Chamber of Industry's (ISO) list of the 500 Largest Industrial Enterprises. A survey method was employed, utilizing validated scales from the literature. The findings from confirmatory factor and med-mod moderator analyses confirm that digital capabilities has a positive effect on digital maturity and that both digital capabilities and digital maturity have a partially positive effect on perceived firm performance. However, contrary to expectations, the study did not find a moderating effect of environmental factors on these relationships. This unexpected result challenges existing perspectives in the literature and opens new avenues for further research.