Estonya ve Türkiye ilköğretim matematik öğretimi programlarının karşılaştırılması
Comparison of primary mathematics teaching programs in Estonia and Turkey
  1. Tez No: 952684
  2. Yazar: ZEYNEP BUSE AKŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KASIM KIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Uluslararası değerlendirmeler olan PISA ve TIMSS sonuçları her yayımlanmalarında eğitime dair önemli bilgiler içermekte ve bilimsel çalışmalara da yön vermektedir. TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study), her 4 yılda bir 4. ve 8. Sınıflardaki öğrencilerin matematik ve fen alanındaki başarı eğilimlerini ölçer. PISA (Programme for International Student Assessment) ise 15 yaşındaki öğrencilerin okuma, matematik ve fen alanındaki becerilerini gerçek hayattaki zorluklarla başa çıkmak için kullanma yeteneklerini ölçen OECD'nin Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programıdır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Estonya'da uygulanmakta olan ilköğretim matematik öğretim programlarını karşılaştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda iki ülkenin ilköğretim matematik programları belirli başlıklar altında karşılaştırılmıştır. Yabancı dildeki programların çevirileri Estonya'dan iki ve Türkiye'den iki olmak üzere toplamda 4 farklı çevirmen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, Türkiye ve Estonya'nın ilköğretim matematik öğretim programlarının çağdaş eğitim anlayışlarını benimsedikleri, ancak içerik yoğunluğu, uygulama esnekliği, öğretmen özerkliği, ölçme-değerlendirme biçimleri ve öğrenme sürecine dair yaklaşımlar açısından belirgin farklılıklar gösterdikleri tespit edilmiştir. Bu kapsamda Türkiye'nin daha ayrıntılı, tematik ve merkeziyetçi bir yapı sunduğu; buna karşılık Estonya'nın yalın, uygulama odaklı ve öğretmene geniş pedagojik serbesti tanıyan bir sistem benimsediği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de öğretim programlarının daha uygulanabilir, esnek ve öğretmen merkezli bir yapıya dönüştürülmesi yönünde politika geliştiricilere yol gösterici olabileceği gibi gelecekteki araştırmalar için de zengin bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
International assessments such as PISA and TIMSS provide valuable insights into education each time they are published and guide numerous scientific studies. TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) measures trends in mathematics and science achievement of 4th and 8th grade students every four years. PISA (Programme for International Student Assessment), on the other hand is an international evaluation conducted by the OECD that assesses the ability of 15-year-old students to apply their reading, mathematics, and science skills to real-life challenges. The aim of this study is to compare the primary school mathematics curricula implemented in Turkey and Estonia. For this purpose, the primary mathematics curricula of both countries were compared under specific headings. The translations of the foreign language curricula were carried out by a total of four different translators, two from Estonia and two from Turkey. As a result of the study, it was determined that the primary mathematics curricula of Turkey and Estonia both adopt contemporary educational approaches; however, they exhibit significant differences in terms of content density, implementation flexibility, teacher autonomy, assessment methods, and approaches to the teaching-learning process. In this context, Turkey presents a more detailed, thematic, and centralized structure, whereas Estonia adopts a more concise, practice-oriented system that grants teachers greater pedagogical autonomy. The findings suggest that transforming Turkey's curriculum into a more practical, flexible, and teacher-centered structure could inform policy makers and provide a rich foundation for future research.