İBB Atatürk Kitaplığı OE_Yz_1216 numaralı şiir mecmûası (İnceleme – metin)
IBB Ataturk Library poetry collection numbered OE_Yz_1216 (Review – text)
  1. Tez No: 952697
  2. Yazar: ESEN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KUZUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Klasik Türk edebiyatı, yüzyıllar boyunca şekillenen dini, kültürel ve estetik birikimin en güçlü edebi yansımasıdır. Bu zengin geleneğin önemli kaynaklarından biri olan şiir mecmuaları, hem bireysel şiirleri hem de dönemin edebi ve tasavvufi anlayışını yansıtan kıymetli metinlerdir. Bu yüksek lisans tezinde, İBB Atatürk Kitaplığı Nadir Eserler Bölümü'nde OE_Yz_1216 numarayla kayıtlı bir şiir mecmuası incelenmiştir. Eser, ağırlıklı olarak 17. ve 18. yüzyıl şairlerine ait olmakla birlikte, erken dönemlerden de örnekler içermekte; toplam 45 şairin 109 şiirine yer vermektedir. İçerikte özellikle tevhid, na't, münacaat ve tasavvufi aşk temaları öne çıkmaktadır. Ayrıca, ayet ve hadislerin şiirlerle iç içe sunulması, mecmuanın manevî ve didaktik bir nitelik taşıdığını göstermektedir. Mecmuanın, 19. yüzyıl Osmanlı hattatlarından Seyyid Mehmed Bey tarafından istinsah edilmiş olabileceği düşünülmektedir. Bazı şiirlerin makamlarıyla birlikte kaydedilmiş olması, eseri yalnızca edebi değil, aynı zamanda musiki geleneği açısından da önemli bir kaynak haline getirmektedir. Çalışma giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır: Giriş kısmında mecmua kavramı ve önemi ele alınmış; birinci bölümde mecmuanın tanıtımı, şairlerin biyografileri ve derleyicinin kimliği yer almıştır. İkinci bölümde ise eserin transkripsiyonlu metni ile ekler kısmında görsellere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish literature is the strongest literary reflection of the religious, cultural and aesthetic accumulation that has taken shape over centuries. Poetry journals, one of the important sources of this rich tradition, are valuable texts that reflect both individual poems and the literary and mystical understanding of the period. In this master's thesis, a poetry journal registered in the Rare Works Section of the Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library with the number OE_Yz_1216 was examined. Although the work mainly belongs to 17th and 18th century poets, it also includes examples from early periods; it includes a total of 109 poems by 45 poets. The themes of tawhid, na't, münacaat and mystical love are particularly prominent in the content. In addition, the fact that verses and hadiths are presented together with the poems shows that the journal has a spiritual and didactic quality. It is thought that the journal may have been copied by Seyyid Mehmed Bey, a 19th century Ottoman calligrapher. The fact that some poems are recorded with their modes makes the work an important source not only in terms of literature but also in terms of musical tradition. The study consists of three parts: The concept and importance of the journal are discussed in the introduction; the introduction of the journal, biographies of the poets and the identity of the compiler are included in the first part. The second part includes the transcribed text of the work and visuals in the appendix.