Yeni nesil 3D tasarım uygulamalarında malzeme seçim kriterlerinin belirlenmesi
Determining material selection criteria in new generetion 3D design applications
- Tez No: 952731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK KEJANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Malzeme seçimi, tasarımda en önemli unsurlardan biridir. Uygulamada ihtiyaca cevap verebilecek en uygun malzemenin seçimi oldukça zordur. Eğer tasarım sürecinde yanlış malzeme seçersek bu ilerleyen zamanlarda nihai ürünlerde çözülmesi oldukça zor ve maliyetli problemlerle neden olur. Tasarımcının iyi malzeme bilgisi, malzeme seçilirken çok büyük bir avantaja dönüşür. Bütün tasarımların geliştirilebilir ya da uyarlanabilir olması ilerleyen süreçlerde, herhangi bir tasarım optimizasyonu durumunda büyük kolaylıklar sağlar. Bu çalışmada yolda kalan metrobüsleri çeken mevcut vinç gözü tasarımı üzerinden gerekli görülen değişiklikler yapılmış ve sistemde kullanılan malzemeler değiştirilmiştir. Değiştirilen malzemeler sonucunda sistem önceki ile kıyaslanmıştır. SolidWorks programı ile sistemin maruz kalacağı yük bindirilmiştir bu sayede yeni tasarımın karşılaşacağı statik ve dinamik yük analizleri simüle edilerek sistemin davranışı gözlemlenmiştir. Hem mevcut tasarım hem de yeni tasarım için karşılaştırmalı analizler yapılmış, elde edilen gerilme, deformasyon ve yer değiştirme değerleri üzerinden güvenlik faktörleri hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar ve analiz sonuçları, yeni tasarımın dayanıklılık açısından yeterli olduğunu ve çalışma koşullarında herhangi bir yapısal sorun yaşamadan işlevini sürdürebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma sayesinde daha güvenilir, dayanıklı ve uzun ömürlü bir sistem tasarımı ortaya konmuştur. Elde edilen veriler sonucunda yeni tasarımın maruz kalacağı yükler altında sorunsuz bir şekilde çalışacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Material selection is one of the most critical elements in design; in practice, choosing the most suitable material to meet an application's needs is quite challenging. Selecting the wrong material during the design process can lead to difficult and costly problems in final products later on. A designer's good material knowledge becomes a significant advantage during material selection. The ability of all designs to be improved or adapted provides great convenience for any design optimization in later stages. In this study, necessary modifications were made to the existing crane eye design used for towing broken-down metrobuses, and the materials used in the system were changed. The system was then compared with the previous one based on the altered materials. Loads that the system would be subjected to were applied using SolidWorks software, allowing for the simulation of static and dynamic load analyses that the new design would encounter, and the system's behavior was observed. Comparative analyses were conducted for both the existing and new designs, and safety factors were calculated based on the obtained stress, deformation, and displacement values. The calculations and analysis results indicate that the new design is sufficient in terms of durability and can maintain its function under operating conditions without experiencing any structural problems. As a result, this study has yielded a more reliable, durable, and long-lasting system design. Based on the obtained data, the new design is expected to operate without issues under the loads it will be subjected to.