Örgütsel bağlılığın yeşil örgütsel davranış üzerine etkisi: Selçuk Üniversitesi idari personeli örneği
The effect of organizational commitment on green organizational behavior: The Case of administrative staff in Selçuk University
- Tez No: 952732
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK, DR. MELEK SERMİN EFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik hedeflerinin kurumsal düzeyde benimsenmesi, tüm örgütler için büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede kamu sektörü, özel sektör ve gönüllü kuruluşlar gibi alanlarda faaliyet gösteren tüm örgütler, sürdürülebilir bir çevre politikası çerçevesinde mal ve hizmet üretme stratejisi ve politikalarını ön plana çıkarmışlardır. Özellikle üniversiteler hem eğitim hem de kurumsal sorumluluk açısından çevreci davranışların yaygınlaştırılmasında öncü kurumlardır. Üniversitelerde görev yapan idari personelin yeşil örgütsel davranış düzeyleri ve bu davranışları etkileyen faktörlerin incelenmesi, sürdürülebilirlik politikalarının tabana yayılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışması, bu gereklilikten hareketle, örgütsel bağlılık ile yeşil örgütsel davranış arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel varsayımı, örgütsel bağlılığın yeşil örgütsel davranış üzerindeki etkisi üzerine oluşturulmuştur. Çünkü örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanların, örgütün benimsediği strateji ve politikaları desteklemeleri ve hatta daha fazlasını yapmaya yönelik çaba ve arzularını ortaya koymaları beklenmektedir. Araştırmanın evrenini, Selçuk Üniversitesi'nde çalışan idari personeller oluşturmaktadır (N=4.354). Evrenin içinden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 416 idari personel ise araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çevrim içi bir anket formu aracılığıyla elde edilen veriler, SPSS 25 ve AMOS 23 programları aracılığıyla çözümlenmiştir. Ölçeklerin geçerliliğini inceleyebilmek için doğrulayıcı faktör analizi yapılmış, güvenilirliklerini değerlendirebilmek için Cronbach Alpha katsayılarına bakılmıştır. Değişkenlere ait tanımlayıcı istatistiklerden elde edilen bulgulara göre katılımcıların orta düzeyde örgütsel bağlılığa (x̄=3,14) ve yüksek düzeyde yeşil örgütsel davranışa (x̄=4,34) sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the adoption of sustainability goals at the institutional level is of great importance for all organizations. In this context, all organizations operating in areas such as the public sector, private sector and voluntary organizations have highlighted the strategy and policies of producing goods and services within the framework of a sustainable environmental policy. Universities, in particular, are pioneer institutions in the dissemination of environmental behaviors in terms of both education and institutional responsibility. The examination of the green organizational behavior levels of administrative staff working in universities and the factors affecting these behaviors is of great importance in terms of spreading sustainability policies to the base. Based on this necessity, this thesis aims to evaluate the relationship between organizational commitment and green organizational behavior. The basic assumption of the research is based on the effect of organizational commitment on green organizational behavior. Because employees with high organizational commitment are expected to support the strategies and policies adopted by the organization and even show their efforts and desires to do more. The universe of the study consists of administrative staff working at Selçuk University (N=4,354). The sample of the study consists of 416 administrative staff selected from the universe by convenience sampling method. The data obtained through an online survey form were analyzed by SPSS 25 and AMOS 23 programs. Confirmatory factor analysis was performed to examine the validity of the scales, and Cronbach Alpha coefficients were examined to evaluate their reliability. According to the findings obtained from the descriptive statistics of the variables, it was determined that the participants had a medium level of organizational commitment (x̄=3.14) and a high level of green organizational behavior (x̄=4.34).