Tekirdağ-Hayrabolu sulaması tabansuyu izleme haritalarının çıkarılması
Tekirdağ-Hayrabolu irrigation, groundwater maps were made for different purposes
- Tez No: 95281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET İSTANBULLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu araştırma Tekirdağ-Hayrabolu sulama suyu dağıtım sisteminde, sulama sezonu boyunca taban suyu hareketlerini ve niteliklerini saptamak ve sorunların çözümü için önerilerde bulunmak amacı ile, 1997-1998 ve 1998-1999 su yıllarında taban suyu izleme çalışmaları yapılarak haritalar çıkartılmıştır. Tekirdağ-Hayrabolu sulama suyu dağıtım alanında 7720 ha alan bulunmaktadır. Alanda mevcut 83 adet taban suyu gözlem kuyusunda 12 ay boyunca gözlem yapılmıştır. Sulama sezonunun başı, ortası ve sonunda olmak üzere üç dönemde kuyulardan su örnekleri alınarak taban suyu tuzluluk düzeyi belirlenerek karşılaştırmaları yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre taban suyunun tuzluluk sınıfı CîSı'dir. 1997-1998 su yılında Mart ve 1998-1999 su yılında ise Şubat ayı taban suyu en yüksek, 1997- 1998 su yılında Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve 1998-1999 su yılında da Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında en düşük düzey bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was conducted in Tekirdağ-Hayrabolu Irrigation water distiribution system in order to investigate groundwater movement during the irrigation season to asses their properties and to produce an appropriate solution to each problem. For this reason, monitoring groundwater during the water yerar of 1997-1998 and 1998-1999 groundwater maps were made for different purposes. Tekirdağ-Hayrabolu Irrigation water distribution system consists of 7720 hectars agricultural area. 83 observation well are located in this area and groundwater monitoring was made from these wells during 12 months period. At the start, middle and end of the season water samples were collected from each wells and analysed to find out and compare EC levels of groundwater. According to the results of the research, groundwater salinity class was found to be C2S1. The shallowest water levels were measured in March and February for the water year of 1997-1998 and 1998-1999, respectively whereas the deepest watertable was measured in August, September, October and November for the irrigation year of 1997-1998 and June, July, August, September and October for the irrigation year of 1998-1999.