3B baskılama yöntemiyle üretilen protez kaidelerinde polimerizasyon derecesi, boyutsal değişim ve mekanik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of polymerization degree, dimensional change and mechanical properties in denture bases produced by 3D printing method
  1. Tez No: 952829
  2. Yazar: KÜBRA NUR SÖNMEZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA CANAN BURAL ALAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada 3 boyutlu (3B) baskılama teknolojisi ile üretilen kaidelerin polimerizasyon derecesi, boyutsal doğruluğu ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Kaide plağı kalınlığı 2.5 mm, 3.1 mm ve 3.3 mm olarak baskılanarak, firma talimatlarına göre baskılama sonrası prosedürler uygulandıktan sonra 30 dk ve 60 dk boyunca 45oC suda bekletilmiştir. Bu dizayna göre toplamda 18 deney grubu oluşturulup boyutsal analiz ve mekanik testler için her bir grupta 10 örnek olmak üzere toplamda 180 örnek; polimerizasyon derecesi (PD) ölçümleri için toplamda 60 örnek çalışmaya dahil edilmiştir. FT-IR/ATR ünitesi kullanılarak yapılan analizlerde vinil alifatik ve aromatik/karbonil karbon çift bağlarının pik uzunlukları hesaplanarak örneklerin PD değerleri belirlenmiştir. Boyutsal analiz için örnekler endüstriyel tarayıcı ile tarandıktan sonra dijital ölçümleri yapılmıştır ve % boyutsal değişimleri hesaplanmıştır. Mekanik test için ISO 20795-1:2013 belgesindeki dizayna göre Universal Test Cihazı kullanılarak 3 nokta bükülme testi uygulanmıştır. Mekanik değerlendirilmede Three-way ANOVA test; boyutsal değişimin değerlendirilmesinde Three-way MANOVA test ve PD değerlendirmesinde Kruskal Wallis ve Mann Whitney U test kullanılmıştır Reçine tipi, kalınlık miktarı ve suda bekletme süresinin PD değerine etkisi anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Post polimerizasyon sonrası uygulanan protokollerin boyutsal değişime ve mekanik özelliklere etkisi anlamlı düzeyde bulunmamıştır (p>0.05). Post polimerizasyon sonrası uygulanan 30 dk boyunca 45o C'de suda bekletme protokolü PD'yi iyileştirmekte, boyutsal değişimi etkilememekte ve mekanik özelliklere katkısı bulunmamaktadır. Geçici tam protez yapımında mevcut reçinelerin kullanılacağı durumda hasta konforu açısından 2.5 mm kalınlığında üretimi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the polymerization degree, dimensional accuracy, and mechanical properties of bases fabricated using three-dimensional (3D) printing technology were examined. Bases were printed with thicknesses of 2.5 mm, 3.1 mm, and 3.3 mm. Following the manufacturer's instructions, post-printing procedures were applied, and the specimens were subsequently kept in water at 45°C for 30 and 60 minutes. Based on this experimental design, a total of 18 test groups were formed, with each group containing 10 specimens for dimensional analysis and mechanical testing, leading to a total of 180 specimens. Additionally, 60 specimens were included in the study for polymerization degree (PD) measurements. The PD was determined using an FT-IR/ATR unit by calculating the peak lengths of vinyl aliphatic and aromatic/carbonyl carbon double bonds. For dimensional analysis, the specimens were scanned with an industrial scanner, and digital measurements were performed to calculate the percentage of dimensional changes. For mechanical testing, a three-point bending test was conducted using a Universal Testing Machine, following the design specified in the ISO 20795-1:2013 standard. Statistical analyses included a three-way ANOVA test for mechanical evaluation, a three-way MANOVA test for dimensional change assessment, and the Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests for PD evaluation. The effects of resin type, thickness, and immersion duration on PD values were not found to be statistically significant (p>0.05). Furthermore, post-polymerization protocols did not exhibit a statistically significant effect on dimensional stability or mechanical properties (p>0.05). However, post-polymerization immersion in water at 45°C for 30 minutes improved PD, while having no effect on dimensional change and contributing no enhancement to mechanical properties. In cases where the available resins are used for the fabrication of temporary complete dentures, a thickness of 2.5 mm is recommended for improved patient comfort.