Preoperatif mide ultrasonu ile değerlendirilen geriatrik hastaların mide doluluk oranlarının genç hastalar ile karşılaştırılması
Comparison of gastric content volume between geriatric and younger patients assessed by preoperative gastric ultrasound
  1. Tez No: 952830
  2. Yazar: FATMA ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÖNDÜ GENÇ MORALAR, DR. ZÜHAL ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET PREOPERATİF MİDE ULTRASONU İLE DEĞERLENDİRİLEN GERİATRİK HASTALARIN MİDE DOLULUK ORANLARININ GENÇ HASTALAR İLE KARŞILAŞTIRILMASI Amaç Bu çalışmanın amacı, elektif cerrahiye alınacak ve preoperatif açlık süresini tamamlamış 65 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri hastalarda gastrik ultrasonografisi ile tahmin edilen gastrik volümü karşılaştırmak ve elde edilen bulgular doğrultusunda aspirasyon riskini değerlendirmektir. Yöntem Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde gerçekleştirilen bu tek merkezli, prospektif ve gözlemsel çalışmaya preoperatif açlık süresini tamamlamış 182 erişkin hasta dahil edilmiştir. Mide antrumu supin ve sağ lateral dekübit pozisyonlarında değerlendirildi; içerik Perlas nitel sınıflamasına (Grade 0–2) göre kategorize edildi. Mide kesit alanı ölçümlerinden Roukhomovsky formülü ile gastrik volüm hesaplandı. Yüksek risk, gastrik volüm ≥1,5 mL·kg⁻¹ olarak tanımlandı. Temel karşılaştırma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF GASTRIC CONTENT VOLUME BETWEEN GERIATRIC AND YOUNGER PATIENTS ASSESSED BY PREOPERATIVE GASTRIC ULTRASOUND Objective This study aimed to compare gastric volumes, as estimated by ultrasonography, between patients younger than 65 years and those aged 65 years or older who underwent elective surgery following completion of the recommended preoperative fasting period. A secondary objective was to evaluate aspiration risk based on these measurements. Methods A single-center, prospective, observational study was conducted in the Department of Anesthesiology and Reanimation at the University of Health Sciences, Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital. A total of 182 adult patients who had completed the required preoperative fasting period before elective surgery were enrolled. Gastric antrum assessments were performed in both supine and right lateral decubitus positions, and the contents were graded according to the Perlas qualitative classification system (Grade 0–2). Gastric volume (GV) was calculated from the antral cross-sectional area using the Roukhomovsky equation, with high risk defined as GV ≥1.5 mL·kg⁻¹. The primary analysis compared patients in the younger (