Eklemde çökme eşlik eden tibia lateral plato kırıklarının cerrahi tedavisinde intraosseöz raf plak ve anatomik kilitli plak uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of intraosseous shelf plate and anatomical locked plate applications in the surgical treatment of tibial lateral plateau fractures accompanied by articular depression
- Tez No: 952828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Tibia lateral plato kırıkları eklem içi kırıklardır. Bu kırıkların tedavisinde anatomik redüksiyon, rijit fiksasyon yapılması önerilmektedir. Tibia lateral plato kırıklarına anatomisi sebebiyle cerrahi olarak ulaşılması zordur ve tecrübe gerektirmektedir. Bu çalışmada eklemde çökmenin eşlik ettiği tibia lateral plato kırıklarına intraosseöz raf plak uygulaması ile konvansiyonel anatomik kilitli tibia lateral plato plağı uygulamasının radyolojik ve klinik sonuçları karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize kontrollü kohort çalışma, eklemde çökmesi olan 43 lateral tibia plato kırığı tanılı hastada yapıldı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. 21 hasta olan çalışma grubuna intraosseöz raf plak uygulandı, 22 hasta olan kontrol grubuna konvansiyonel anatomik kilitli tibia lateral plato plağı uygulandı. Gruplar arasındaki postop 1. yıl Lysholm diz skorları, postop erken kontrol (PEK), 1. ay, 3. ay, 6. ay, 1. yıl Rasmussen radyolojik ve klinik skorları, eklemde çökme miktarları ve VAS skorları karşılaştırıldı. Grup içi skorların kontroller tarihleri arası progresyonlarına bakıldı. Bulgular: 1.
Özet (Çeviri)
Objective: Tibial lateral plateau fractures are intra-articular fractures. In the treatment of these fractures, anatomical reduction and rigid fixation are recommended. Due to its anatomy, surgical access to tibial lateral plateau fractures is difficult and requires experience. In this study, the radiological and clinical outcomes of intraosseous shelf plate application and conventional anatomical locked tibial lateral plateau plate application in tibial lateral plateau fractures accompanied by articular depression were compared. Materials and Methods: This prospective randomized controlled cohort study was conducted on 43 patients diagnosed with lateral tibial plateau fractures with articular depression. Patients were randomly assigned into two groups. The study group (n=21) underwent intraosseous shelf plate fixation, while the control group (n=22) received conventional anatomical locked tibial lateral plateau plate fixation. Postoperative 1- year Lysholm knee scores, early postoperative control, 1st, 3rd, 6th, and 12th month Rasmussen radiological and clinical scores, amounts of articular depression, and VAS scores were compared between groups. Progression of intra-group scores across control periods was also evaluated.