Çalışanların teknolojiye açıklık düzeylerinin dijital liderlik algıları üzerinde etkisi: Kamu üniversiteleri bağlamında bir araştırma
The effect of employees levels of openness to technology on their perceptions of digital leadership: A study in the context of public universities
  1. Tez No: 952845
  2. Yazar: NEHAR ETİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH METİN ÖZMUTAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada kamu üniversitelerinde çalışanların teknolojiye açıklık düzeylerinin dijital liderlik davranışları üzerindeki etkileri çalışan algıları bakımından değerlendirilmiştir. Bu kapsamda çalışmanın teorik bölümünde teknolojik inovasyon ile dijital liderlik kavramları ayrı ayrı değerlendirilmiş ve teknolojik inovasyonun dijital liderlik davranışları üzerindeki etkisi bakımından ele alınmıştır. Araştırmanın uygulamasında geliştirilen hipotezleri test etmek amacıyla nicel araştırma yöntemi kullanılarak, Türkiye'deki sekiz kamu üniversitesinden anket yöntemi ile verilerin toplanması sağlanmıştır. Araştırma verileri bazı katılımcılarla yüz yüze iletişime geçilmiştir.Bazı katılımcılarla da dijital veya teknolojik kanallar aracılığı ile Google Docs üzerinden uygulanmıştır. Anket, Türkiye'de kamu üniversitelerinde çalışan akademik ve idari kamu çalışanlarına yönelik olarak yüz seksen bir geri dönüş yapan katılımcı dahil edilerek gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara teknolojik inovasyon yenilik önem seviye becerilerine, dijital liderlik süreç ve uygulamalarına verilen önem seviyesi becerilerine yönelik hazırlanan kırk önerme ile birlikte dört faktör altında toplanmıştır. Bu faktörler yapılan analizler sonucunda içeriğinde yer alan önermeler temelinde teknolojik inovasyon kapsamında insan kaynakları ve stratejik boyut, dijital liderlik kapsamında örgütsel ve davranışsal boyut olarak isimlendirilmiştir. Her bir faktör katılımcılarda ileri düzeyde önemlidir. Faktörler arası korelasyonlar yüksek düzeyde pozitif yönde ve doğrusal bir ilişkiye sahiptir. Sonuç olarak, teknolojik inovasyon ile dijital liderlik arasındaki yapısal eşitlilik modeline göre, kamu üniversitelerinde çalışanların algılarına göre teknolojik inovasyonun dijital liderliğe olan etkisi ileri düzeyde önemli seviyede bulunmuştur. Dolayısıyla kamu üniversitelerinde yönetim süreçlerine teknolojik inovasyonun ve dijital liderliğin ayrı ayrı ve etkisel açıdan değerlendirilerek faaliyet süreçlerine yansıtılmasında pozitif sonuçların ortaya çıkacağı yorumu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study evaluated the impact of public university employees' levels of openness to technology on digital leadership behaviors in terms of employee perceptions. In this context, the theoretical part of the study evaluated the concepts of technological innovation and digital leadership separately and addressed the impact of technological innovation on digital leadership behaviors. To test the hypotheses developed in the study, data was collected through a survey method from eight public universities in Turkey using quantitative research methods. Some participants were contacted face-to-face, and others were administered through digital or technological channels via Google Docs . The survey was conducted with 181 academic and administrative public employees working at public universities in Turkey, including 181 responding participants . Forty propositions were prepared for the participants regarding the importance of technological innovation , skills, and the importance of digital leadership processes and practices. These factors were grouped under four factors based on the propositions included in the analyses. Based on these propositions, these factors were categorized as“human resources and strategic dimensions”within the context of technological innovation and“organizational and behavioral dimensions”within the context of digital leadership. Each factor was highly significant for the participants. Correlations between the factors were highly positive and linear. Consequently, according to the structural equation model between technological innovation and digital leadership, the impact of technological innovation on digital leadership was found to be highly significant, according to the perceptions of employees at public universities. Therefore, it is suggested that evaluating technological innovation and digital leadership separately and integrating them into the operational processes of public universities will yield positive results.