Çalışanların devamsızlık davranışı ve iş doyumu düzeylerinin işletme performansına etkileri
The effects of employee absenteeism behavior and job sati̇sfacti̇on levels on company performance
- Tez No: 498821
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYYAT SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küreselleşen dünyada, başta teknoloji alanındaki değişimler olmak üzere, üretim, insan kaynakları, ekonomi ve bilgi toplumu alanındaki değişmeler ile birlikte iş yaşamında da köklü değişiklikler söz konusu olmuştur. İş hayatındaki sert rekabet koşullarında işletmelerin en büyük avantajlarından biri sahip olduğu insan kaynağıdır. Günümüzde yoğun rekabet koşulları, işletmelerin iş görenlerinin en etkin ve verimli şekilde çalışmalarına imkan sağlamalarını zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk iş görenlerin iş tatminlerinin sağlanmasına, devamsızlık yapmamalarına verilen önemi artırmaktadır. İşletmeler belirlenmiş hedef ve amaçlara işletme içerisinde yüksek iş tatminine ve düşük devamsızlığa sahip çalışanlarla ulaşabilir. İş görenlerin sahip oldukları bilgi, beceri ve yetenekler doğrultusunda işletmeye yapacağı katkı, ortaya koyacağı fikir ve düşünceleri önemlidir. Bu araştırma, konuya açıklık getirmeyi amaçlayarak, örgütsel davranış kavramlarından biri olan iş doyumunun ve devamsızlık davranışın iş görenlerin işletme performansını ve hedeflerine ulaşması üzerindeki etkisinden bahsedecektir Bu araştırmanın amacı işletmelerde örgütsel davranış alanlarından devamsızlık ile iş görenlerin iş doyumunun işletme hedefleri üzerindeki etkisinin ve gücünün incelenmesidir. Örneklem grubunu, otomobil sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın 316 çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına yönelik oluşturulmuş hipotezler, SPSS programında çeşitli istatistik teknikleri kullanılarak analiz edilmiş ve çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuç olarak devamsızlık ve iş doyumunun işletme performansı ve hedefleri üzerindeki etkileri analiz edilmiş, iş doyumunun işletme performansını arttırmaya pozitif yönde etki ettiği, devamsızlığın ise negatif etki ettiğine dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, changes in the fields of production, human resources, economics and information society, in particular changes in the field of technology, as well as fundamental changes in business life have been mentioned. One of the biggest advantages of businesses in the tough competition conditions in business life is the human resource. Today, intense competition conditions make it necessary for businesses to make their jobs work in the most efficient and efficient way. This obligation increases the job satisfaction of the employee and the importance of absenteeism. Businesses can reach the specified goals and objectives with employees with high job satisfaction and low absenteeism within the enterprise. It is important for business people to contribute to the operation in the direction of the knowledge, skills and abilities they possess and the ideas and thoughts to be put forth. The purpose of this research is to clarify the issue and to describe the business performance of business satisfaction and absenteeism behavior from the concepts of organizational behavior and its effect on reaching the objectives of the business The aim of this research is to examine the absenteeism of organizational behavior from the study areas and the effect and power of the occupants on business goals in business satisfaction of businesses. The sample group is composed of 316 employees of a company operating in the automobile sector. Hypothesis oriented towards the purpose of the research are analyzed by various statistic techniques in the SPSS programme and the results are interpreted.It is onfirmed that the company objectıves effects the job satisfaction considerably As a result, absenteeism and job satisfaction's business performance and the effects on their objectives were analyzed, and findings were obtained that job satisfaction had a positive effect on increasing the performance of the enterprise and negative effect on absenteeism on the performance of the enterprise