Uzunköprü ve İpsala yörelerinde çeltik tarımı mekanizasyonunun mevcut durumu ve sorunları
Existing states and problems of rice planting in Uzunköprü and İpsala regions
- Tez No: 95291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Uzunköprü ve İpsala Yörelerinde Çeltik Tarımı Mekanizasyonunun Mevcut Durumu ve Sorunları Fatma GÖKDAĞ Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Birol KAYIŞOĞLU 2000, Sayfa : 32 Jüri : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof.Dr.SelçukARIN Doç.Dr.Birol KAYIŞOĞLU (Danışman) Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU Yrd.Doç.Dr. Yılmaz BAYHANBu çalışma İpsala ve Uzunköprü yörelerinde çeltik tarımındâki mevcut mekanizasyon durumunu ve sorunlarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, 86 çiftçiyle 40 soruyu kapsayan anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasının sonuçları aşağıda özetlenmiştir - Çeltik üreticileri genellikle arazilerinin %70'ini çeltik tarımına ayırmaktadırlar. - İlk toprak işleme büyük oranda Mayıs ayının ilk yarısında yapılmaktadır. - Arazi tesviyesinde çiftçiler tarafından“Deve”olarak adlandırılan skreyper yaygın olarak kullanılmaktadır. - Üreticilerin en sorunla karşılaştıkları konu tohumluk sağlanması ve kullanılmasıdır. - Hasat sırasında biçerdöverin sağlanması da bir diğer sorundur. - Çeltiğin kurutulmasında çoğunlukla hareketli tip kurutucular kullanılmaktadır. - Çeltik genellikle çuvallarla üst üste depolanmaktadır. Yeteri kadar kurutuimadığı zaman depo kayıpları büyük ölçüde artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Postgraduate Thesis Existing States and Problems of Rice Planting in Uzunköprü and İpsala Regions Fatma GÖKDA? Trakya University The Institute of Natural Sciences Agricultural Mechanisation Mainsciences Section Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Biro! KAYIŞO?LU 2000, Page : 32 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof.Dr.SelçukARIN Assoc. Prof. Dr. Birol KAYIŞO?LU Assist.Prof.Dr.Okan GAYTANCIO?LU Assist. Prof. Dr. Yılmaz BAYHANIV This research was carried out to determine existing states and problems on the mechanisation of rice planting in İpsala and Uzunköprü regions. For this purpose, a survey among 86 farmers with 40 questions was done. Results are summarised as-follow: - Farmers in the region usually leave seventy percent of their fields for rice planting. - Primary tillage was generally made in the beginning of May. - Skreyper called as“Deve”from farmers for smoothing of fields was usually used. - The most common problems that farmers face occur during obtaffiing-seed. - Obtaining of combine was another problem in rice harvesting. - Moving rice drier machines were used for drying of rice. If rice is not dried enough, storage losses increase.