Nurettin Topçu'nun din ve toplum anlayışı
Nurettin Topçu's understanding of religion and society
- Tez No: 952912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DERVİŞ DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Nurettin Topçu, çıkardığı Hareket dergisi ve çeşitli dergilerde yayınlamış olduğu makaleler, muhtelif derneklerde vermiş olduğu konferanslar ve yayınladığı kitaplarla bir döneme damga vurmuş önemli fikir ve düşünce ve dava adamıdır. Felsefeden sanata, dinden ekonomiye, eğitimden kültüre kadar pek çok konuda yazılar yazabilecek kadar kendini yetiştirmiş bir düşünür, çağdaş bir derviş, ama en önemlisi okulu bir mabet gibi gören bir eğitimci, bir öğretmendir. Çalışmamızın temel amacı, Nurettin Topçu'nun din ve toplum anlayışını farklı boyutlarıyla ortaya koymak olacaktır. Bunun yanında dine bakışı ve din anlayışı nasıldır ve ideal bir toplum düşüncesi var mıdır gibi sorulara cevap aramak, çalışmamızın diğer amaçlarını oluşturacaktır. Bu çalışmada Nurettin Topçu'nun kendi eserlerinden ve onunla ilgili yapılmış çalışmalardan hareketle din ve toplum hakkındaki görüş ve düşüncelerinin tespiti, tahlili ve izahı, bu bağlamda onun düşüncesini ve felsefesini inşa eden fikirler ortaya çıkarılacaktır. Bu çalışmada nitel yöntem takip edilecek ve araştırma tekniği olarak doküman analizi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nurettin Topçu is an important man of thought, idea and cause who left his mark on a period with the Hareket magazine he published and the articles he published in various magazines, the conferences he gave in various associations and the books he published. He is a thinker who has educated herself to the point of being able to write on many subjects from philosophy to art, from religion to economy, from education to culture, a contemporary dervish, but most importantly, she is an educator, a teacher who sees the school as a temple. The main purpose of our study will be to reveal Nurettin Topçu's understanding of religion and society in its different dimensions. In addition, seeking answers to questions such as his view of religion and his understanding of religion and whether there is an ideal society idea will constitute other purposes of our study. In this study, based on Nurettin Topçu's own works and studies conducted on him, the determination, analysis and explanation of his views and thoughts on religion and society will be revealed, and in this context, the ideas that construct his thought and philosophy will be revealed. In this study, the qualitative method will be followed and document analysis will be used as the research technique.