Malign üreteral obstruksiyon nedenli hidronefroz gelişen hastalarda üreteral stent pasajını etkileyen faktörler
- Tez No: 952932
- Danışmanlar: UZMAN UTKU CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş: Malign üreteral obstrüksiyon (MÜO); üreterin eksternal basıya maruz kaldığı ve ürolojik açıdan morbiditeyi arttıran bir durumdur. Malign üreteral obstrüksiyon tedavisinde üreteral stent takılması ve nefrostomi takılması şeklinde iki tedavi yöntemi öne çıkmaktadır. Çalışmadaki amacımız üreteral stent pasajını etkileyen faktörleri tanımlamak ve bu şekilde malignite hastaları için en ideal tedavi yöntemini seçebilmektir. Gereç ve Yöntem: 2008-2023 yılları arasında MÜO nedeniyle üreteral stent takılabilen/takılması denenen hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kriterlerine uyan 103 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastaların demografik verileri, Charlson Komorbidite İndeksi (CCI), primer kanser türü, primer kanser için tedavi alıp almadığı, almış ise tedavi şekli, tedavi öncesi serum kreatin değerleri kaydedilmiştir. Preoperatif Bilgisayarlı Tomografi (BT) bulgularına göre üreter duvar kalınlığı (ÜDK), darlık proksimalindeki üreter çapı (ÜÇP), hidronefroz derecesi, darlık seviyesi, basının orifise olan mesafesi incelenmiştir. Bulgular: Gruplar arasında yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), CCI, hidronefroz derecesi, eksternal bası seviyesi, eksternal basının üreter orifisine mesafesi (EBOM), stentleme öncesi serum kreatin değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Gruplar arasında primer kanser için alınan tedaviler incelendiğinde radyoterapi almış olmak anlamlı bir fark oluşturmamıştır (p=0,7).
Özet (Çeviri)
Introduction: Malignant ureteral obstruction (MUO) is a condition where the ureter is exposed to external compression, leading to increased urological morbidity. In the treatment of malignant ureteral obstruction, two primary methods, ureteral stenting and percutaneous nephrostomy (PCN), are commonly used. The aim of this study is to identify the factors affecting the passage of ureteral stents and, in turn, select the most ideal treatment method for patients with malignancy. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on patients who underwent or were attempted to undergo ureteral stenting for MUO between 2008 and 2023. A total of 103 patients who met the study criteria were included. Demographic data, Charlson Comorbidity Index (CCI), primary cancer type, whether the patient had received treatment for the primary cancer, the type of treatment (if applicable), and pre-treatment serum creatinine levels were recorded. Preoperative Computed Tomography (CT) findings were examined, including ureteral wall thickness (UWT), ureteral diameter proximal to the stenosis , degree of hydronephrosis, level of stenosis, and the distance from the stenosis to the ureteral orifice. Results: No statistically significant differences were found between the groups regarding age, body mass index , CCI, degree of hydronephrosis, level of external compression, distance of external compression to the ureteral orifice and serum creatinine levels prior to stenting. When the treatments received for the primary cancer were analyzed, receiving radiotherapy did not result in a significant difference (p=0.7). However, none of the 49 patients who had undergone pelvic surgery had successful ureteral stenting (p8.25 mm and UWT >1.79 mm increased the risk of stent failure (Odds Ratio = 1.56, 95% Confidence Interval, p=0.003 and Odds Ratio = 1.96, 95% Confidence Interval, p=0.037, respectively). Conclusion: We believe that the preoperative CT-measured UWT and UDPS are effective and practical methods for predicting ureteral stent failure in the management of malignant ureteral obstruction. Furthermore, we suggest that investigating the patient's history of pelvic surgery and the primary cancer origin may prevent unnecessary stent placement.