Benign ve malign nedenlere bağlı gelişen obstrüktif üropatilerde ultrason yardımlı perkütan nefrostomi uygulamalarının başarı ve komplikasyon oranlarının değerlendirilmesi
Assesment of success and complication rates of ultrason guided percutaneous nephrostomy for obstructive uropathy in benign and malign cases
  1. Tez No: 496729
  2. Yazar: MEHMET SALİH KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı; benign ve malign patolojilere bağlı üriner obstrüksiyon ile başvuran her yaş grubundan hastalarda ürologlar tarafından lokal aneztezi altında ultrason rehberliğinde perkütan nefrostomi uygulamalarının etkinlik, uygulanabilirlik, güvenilirlik ve klinik katkılarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde Ekim 2011-Eylül 2017 arasında 6 yıl süreyle çeşitli kliniklerde (üroloji, tıbbi onkoloji, nefroloji) yapılan tedavisi sırasında ürologlar tarafından ultrason eşliğinde lokal anestezi altında perkutan nefrostomi uygulaması yapılan hastaların dosyaları hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) kullanılarak retrospektif olarak tarandı. Hastaların klinik, laboratuvar bulguları, hastanemiz veri tabanında bulunan dosyalarından elde edildi. Hastalara ait radyolojik veriler, hastanemiz PACS sistemi kullanılarak toplandı. Demografik veriler, perkütan nefrostomi endikasyonları, uygulama önce laboratuvar değerleri, klinik gözlemler, işlem sonrası takipler, dökümente edildi. Katater uygulaması sonrasında spontan idrar drenajı olması ve arada kalınan vakalarda yapılan Antegrad pyelografi görüntülemelerinde nefrostomi kateterinin pelvikaliksiyel yapılar içerisinde izlenmesi uygulama başarısı olarak kabul edildi. Nefrostomi uygulamasına ait komplikasyonlar HBYS kullanılarak hasta dosyalarında bulunan hastaların işlem sırasındaki ve sonrasındaki takiplerinden derlendi ve modifiye Clavien sınıflama sistemine göre raporlandı. Bulgular Benign ve malign etiyolojik sebeplerle hidronefrozu olan, yaşları 14 gün-90 yıl arası değişen 351`i erkek, 203`ü kadın 554 hastaya, toplamda 668 böbrek ünitesine ultrasonografi eşliğinde perkütan nefrostomi (PCN) uygulandı. PCN uygulanan hastalarda en sık görülen endikasyonlar; üriner sistem taş hastalığı (168 hasta), üriner sistem maligniteleri (168 hasta), üriner sistem dışı maligniteler (55 hasta), pyonefroz/renal apse gibi enfektif durumlar(49 hasta), UPBO ve/veya üreteral darlık (49 hasta)'dır. Uygulama başarısı %93 olarak tespit edildi Hastaların 41,7'sinden nefrostomi kültürü alındı, nefrostomi kültürü alınan hastaların %42,17'sinde anlamlı üreme oldu, anlamlı üreme olan hastaların %78,35'inde antibiyotik direnci vardı. Toplam komplikasyon oranı %17,1'idi. En sık görülen komplikasyon transfüzyon gerektirmeyen geçici makroskobik hematüriydi. Nefrostomi kompikasyonları modifiye Clavien sınıflama sistemine göre derecelendirildi. Buna göre derece 1 komplikasyonlar 39(7,0), derece 2 komplikasyonlar 5(%0,9), derece 3a komplikasyonlar 37 (%6,7), derece 4a komplikasyonlar 1 (%0,2) derece 4b komplikasyonlar 10 (%1,8), derece 5 komplikasyonlarsa 3 (%0,5) hastada görüldü. Sonuç Benign ve malign patolojilere bağlı üriner obstrüksiyonlarda ürologlar tarafından lokal anestezi altında yapılan perkütan nefrostomi uygulamaları yüksek başarı oranları ve güvenlikle uygulanabilen, ucuz, etkili ve zaman zaman hayat kurtarıcı olabilen yöntemlerdir. Modifiye Clavien sınıflama sistemi nefrostomi komplikasyonlarının objektif şekilde raporlanmasını sağlar. Anahtar Kelimeler Perkütan Nefrostomi, Benign ve Malign etiyoloji, Obstrüktif Üropati, Lokal anestezi, Modifiye Clavien Sınıflama Sistemi, Ultrason Yardımlı
Özet (Çeviri)
Objective Aim of this study is to asses the efficiency, usability, reliability and clinical benefits of application of ultrasound guided percutaneous nephrostomy under local anesthesia by urologists on patients of all ages, presented with urinary obstruction caused by benign and/or malign pathologies. Matherial and Method Files of the patients who were subject to an ultrasound guided percutaneous nephrostomy under local anesthesia by urologists at various clinics (urology, medical oncology, nephrology) of Dicle University School of Medicine between September 2011 and October 2017 were scanned retrospectively by using hospital's own data management system HBYS. Patient's clinical, laboratory, clinical examination, follow-up and demographic data and percutaneous nephrostomy indications were documented. Ultrasound guided percutaneous nephrostomy was accepted as successful under these conditions: Spontaneous urine drainage after catheter application and nephrostomy catheter being confirmed within pelvicalixial structures on antegrade pyelography, which is only performed when a definitive conclusion was not reached. Complications of nephrostomy were documented from patient files and reported according to modified Clavien classification system. Findings Ultrasound guided percutaneous nephrostomy (PCN) was performed on 668 kidney units of 351 male, 203 female, a total of 554 patients aged between 14 days and 90 years. Most common PCN indications were urinary system stones (168 patients), urinary system malignities (168 patients), malignities of origins other than urinary system (55 patients, infective situations such as pyonephrosis/renal abscess (49 patients), UPBO and/or urethra tightness (49 patients). Success rate of application was 93%. Nephrostomy culture was obtained from 41.7% of patients, of these cultures 42.17% had meaningful bacterial growth, and 78.35% of these bacterial growth positive cultures had antibiotic resistance. Total complication rate was 17.1%. most common complication was transient macroscopic hematuria with no blood transfusion required. Nephrostomy complications were assessed according to modified Clavien classification. According to this classification 39 patients (7%) with grade 1 complications, 5 patients (%0,9) with grade 2 complications. 37 patients (6.7%) with grade 3a complications, 1 patients (0.2%) with grade 4a complications, 10 patients (1.8%) with grade 4b complications, and 3 patients (0.5%) with grade 5 complications were identified. Result Percutaneous nephrostomy under local anesthesia performed by urologists on patients with urinary obstructions caused by either benign or malign pathologies is highly successful, safe, cheap, efficient and sometimes can be life saving. Modified Clavien classification allows nephrostomy complications to be reported under one consensus. Key Words Percutaneous nephrostomy, Benign and Malign ethiology, Obstructive Uropathy, Local anesthesia, modified Clavien Classification System, Ultrasound Guided.