Turunçgil unlubiti Planacoccus citri' ye karşı Irak koşullarında nar bahçelerinde Cryptolaemus montrouzieri ve Anagyrus pseudococci salımı
Releases of Cryptolaemus montrouzieri and Anagyrus pseudococci against Planacoccus citri on pomegranate orchard in Iraq
  1. Tez No: 952985
  2. Yazar: AMERAH NAJI HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Pseudococcid türlerden Planococcus citri bitki özsuyu ile beslenerek ağaçların gelişiminde gerileme, turunçgil ve nar meyvelerinde haziran ayında erken dökülmelerine sebep olmakta, beslenmeleri sırasında salgıladıkları tatlı madde üzerinde funguslar gelişerek fumajin“sooty mold”oluşumuna sebep olmak suretiyle zarar vermektedir. Unlubitlerin mücadelesinde başvurulacak ilk yöntem doğal düşmanların korunması olmakla birlikte P.citri nin kontrolünde doğal biyolojik mücadele yoluyla baskı altına alınması beklenmekle birlikte birden fazla doğal düşmanın salımının yapılarak mücadele edilmesi başarıyı artırmaktadır. Bu çalışmada, 2023 ve 2024 yıllarında Irak / Selahaddin Vilayeti / Duluiye Kazası / Bişkan Köyü'ndeki Nar bahçesinde yürütülen bu çalışmada tesadüf parselleri deneme desenine göre P.citri kontrolünde ağaç başına 5 predatör ve 10 parazitoid, ağaç başına 10 predatör ve 20 parazitoid, ve kontrol parsellerinin bulunduğu deneme deseninde predatör, C. montrouzieri ve parazitoid, A. pseudococci'nin Bankex box yöntemi ile salımı yapılarak doğal düşmanların etkinliği araştırılmıştır. Irakta 2023 ve 2024 yıllarında yürütülen çalışmalarda sırasıyla ağaç başına 10 predatör ve 20 parazitoid salım parselinde Ağustos ayında ortalama 28.50 ve 33.75 adet predatör /50 darbe ve ortalama 38.25 ve 43.25 adet parazitoid/5 meyve kaydedilmiş olup turunçgil unlubiti'ni %80 ve % 84 oranında baskı altına aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pseudococcid species Planococcus citri feeds on plant sap, causing a regression in the development of trees, leading to early fruit drop in citrus and pomegranate during June. While feeding, the sweet substance they excrete allows fungi to develop, resulting in the formation of sooty mold, thereby causing damage. The first method to be utilized in the struggle of mealybugs will be the protection of natural enemies. While it is expected that P. citri will be controlled through natural biological methods, the success of pest management increases when multiple natural enemies are released for the control. In this study, conducted in 2023 and 2024 in the pomegranate orchard of Bişkan village located in the Duluiya district of Saladin Province, Iraq, the effectiveness of natural enemies was investigated in the control of P. citri. The experiment was designed using a randomized block arrangement, wherein plots were subjected to different treatments. Specifically, the treatments included the release of 5 predators and 10 parasitoids per tree, 10 predators and 20 parasitoids per tree, along with control plots. The predators, C. montrouzieri, and the parasitoids, A. pseudococci, were released using the Bankex box method to assess their efficacy as biological control agents. In studies conducted in Iraq in 2023 and 2024, it was observed that in plots with the release of 10 predators and 20 parasitoids per tree, an average of 28.50 and 33.75 predators, and an average of 38.25 and 43.25 parasitoids were recorded in August, respectively. It was determined that this intervention suppressed the citrus mealybug by 80% and 84%.