İlkokul sosyal bilgiler dersi öğretim programının sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of primary school social sciences curriculum according to the opinions of classroom teachers
  1. Tez No: 953013
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, ilkokul sosyal bilgiler dersi öğretim programını sınıf öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek için sınıf öğretmenlerinin ilkokul sosyal bilgiler dersi öğretim programının kazanım, içerik, öğrenme öğretme süreci ve değerlendirme boyutlarına ilişkin görüşleri toplanmıştır. Araştırmanın örneklerimini Ankara ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 394 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için sınıf öğretmenlerinin ilkokul sosyal bilgiler dersi öğretim programının kazanım, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve değerlendirme boyutlarına ilişkin görüşlerinin cinsiyet, kıdem, mezun olunan okul türü, branş, program hakkında bilgi edinme durumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Veriler, Kılıçoğlu (2007) tarafından literatüre kazandırılan“Sosyal Bilgiler Öğretim Programının Değerlendirilmesi”anketi aracılığıyla toplanmış ve SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında, iki grup arasındaki normal dağılım gösteren parametrelerin karşılaştırılmasında Bağımsız Örnekler t testi, ikiden fazla grup arasındaki normal dağılım gösteren parametrelerin karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Ayrıca, anlamlı farklılıklara yol açan grubun tespit edilmesinde Tukey testi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin sosyal bilgiler öğretim programına ilişkin görüşlerinin cinsiyet temelinde farklılık göstermediğini, ancak mesleki kıdem yıllarına bağlı olarak anlamlı bir farklılık sergilediğini ortaya koymuştur. Mesleki deneyimin artmasıyla birlikte, öğretmenlerin program hakkındaki görüşlerinin daha olumlu bir yönde değiştiği gözlemlenmiştir. Cinsiyet, mezun olunan fakülte ve branş gibi demografik değişkenlerin öğretmenlerin görüşleri üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin sosyal bilgiler öğretim programını değerlendirmede ortak bir bakış açısına sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the primary school social studies curriculum in line with the views of classroom teachers. In order to achieve this aim, the opinions of classroom teachers on the acquisition, content, learning-teaching process and evaluation dimensions of the primary school social studies curriculum were collected. The sample of the study consisted of 394 classroom teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Ankara. In order to reach the aim of the research, it was examined whether the opinions of classroom teachers on the acquisition, content, learning-teaching process and evaluation dimensions of the primary school social studies curriculum showed a significant difference according to gender, seniority, type of school graduated from, branch, and information about the curriculum. The data of this study were collected through the“Evaluation of the Social Studies Curriculum”questionnaire introduced to the literature by Kılıçoğlu (2007). The data collected through the questionnaire were analyzed with SPSS. descriptive statistical analyses (frequency, percentage, mean, standard deviation) were used to evaluate the research data. In the comparison of quantitative data, in the case of two groups, Independent samples t test was used for inter-group comparisons of normally distributed parameters, in the case of more than two groups, One way Anova test was used for inter-group comparisons of normally distributed parameters and Tukey test was used to determine the group causing the difference. The findings of the study revealed that teachers' views on the social studies curriculum did not vary according to gender, but differed according to years of professional seniority. As professional experience increases, teachers' views on the curriculum change positively. It was seen that demographic factors such as gender, graduated faculty and branch had no significant effect on teachers' opinions. These results show that teachers have a common understanding in evaluating the social studies curriculum.