Halkla ilişkilerden dijital halkla ilişkilere geçişte yapay zeka ve asistanları
In the transition from public relations to digital public relations artificial intelligence and its assistants
- Tez No: 953026
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması, dijitalleşme sürecinde halkla ilişkiler alanında yapay zekâ ve dijital asistanların kullanımını ele almaktadır. Günümüzde dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte halkla ilişkiler uygulamaları da yeni iletişim teknolojilerinden etkilenmiş ve bu durum, alanda stratejik planlamayı destekleyen yenilikçi araçların kullanımını gündeme getirmiştir. Yapay zekâ temelli uygulamalar, kurum, ajans ve şirketlerde halkla ilişkiler faaliyetlerini daha verimli ve etkili kılmak amacıyla giderek daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle insan-teknoloji etkileşiminin bir ürünü olan yapay zekâ asistanlarının iş süreçlerine entegrasyonu dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, yapay zekâ ve dijital asistanların halkla ilişkiler pratiklerindeki kullanım alanlarını belirlemek ve bu teknolojilerin sektöre olan etkilerini incelemektir. Literatürde konuya ilişkin sınırlı sayıda çalışmanın bulunması, araştırmanın özgünlüğünü ve gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the use of artificial intelligence and digital assistants in the field of public relations during the digitalization process. With the acceleration of digital transformation, public relations practices have also been affected by new communication technologies, and this has brought to the agenda the use of innovative tools that support strategic planning in the field. Artificial intelligence-based applications are increasingly preferred in institutions, agencies and companies in order to make public relations activities more efficient and effective. In particular, the integration of artificial intelligence assistants, which are a product of human-technology interaction, into business processes is considered a remarkable development. In this context, the aim of the research is to determine the areas of use of artificial intelligence and digital assistants in public relations practices and to examine the effects of these technologies on the sector. The limited number of studies on the subject in the literature reveals the originality and necessity of the research.