İnişinden itibaren kıraatlar ve bunlarin tahlili
The Ways of reading of the Quran and their analysis from the beginning until now
- Tez No: 135387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
r öz Kur'in-ı Kerim'in metninin seslendirilmesi olan“Ktrâat İlmi”, müslümanlar üzerine farz-ı kifayedir. Çünkü Allah (c.c.) kendisine yapılan en önemli ibadetlerden namazın kabulü için Kur' ân kıraatini şart koşmuştur. Yaptığımız bu çalışma“KwrW ve ”Kwaat timini“ Hz. Peygambere inmesinden günümüze gelene kadar geçirdiği safhaları araştırmak ve tetkik etmekten ibarettir. Konumuzu üç ana bölümde ele aldık; Birinci bölümde; Kur'ân ve kıraat kelimelerinin tariflerini yaptıktan sonra Kur* ân' in cem' ve yazılması yönünden tesbitini ele aldık. İkinci bölümde; kırâatlan yakından ilgilendiren ”Yedi Harf* meselesini inceledik. Üçüncü bölümde ise; esas mevzumuz olan "Kırâaf' meselesini ele aldık. Hz. Peygamberden günümüze kadar ortaya çıkışı, yayılması, öğretim metodlan, faydalan, kabul edilen ve edilmeyen kırâatlan, nedenleriyle belirttik. ABSTRACT The reading of Quran whieh is the most important written source of Islam, provides the understanding Quran is a binding duty of all muslims. Because Allah (cc) lays the reading of Quran dawn as a condition in order to assent the prayer salat The goal of this study is to reveal the process of the reading of Quran from the revelation to recent age. There are three chapter in the investigation. One of them is explaining the meaning Quran and reading of it and analysis of writting and of Quran. The second is research the matter of seven letter in the reading of Quran. The third is research of the process the reading of Quran for example, the method of teaching, advantages of the reading and indicating the readings which is convenient or not with causes. m
Özet (Çeviri)