Ekmeklik unlara farklı oranlarda katılan pirinç kepeği yağı, kanola yağı ve balık yağı'nın unun fizikokimyasal ve reolojik özellikleri ile ekmek kalitesi üzerine etkileri
Effects of the addition of rice bran oil, canola oil and fish oil on the physicochemical and rheological properties of bread wheat flours and bread quality
- Tez No: 95305
 - Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİRCİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ Ekmeklik Unlara Farklı Oranlarda Katılan Pirinç Kepeği Yağı, Kanola Yağı ve Balık Yağı'nın Unun Fizikokimyasal ve Reolojik Özettikleri ile Ekmek Kalitesi Üzerine Etkileri Hasan METE Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabüim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet DEMİRCİ Bu araştırmada, bitkisel yağlardan pirinç kepeği yağı ve kanola yağı ile hayvansal yağlardan balık yağının, zayıf ve kuvvetli ekmeklik unlara değişik oranlarda katılmasıyla unların fizikokimyasal ve reolojik özellikleri ile ekmek kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada materyal olarak, zayıf ve kuvvetli özellikteki iki farklı ekmeklik una un ağırlığı üzerinden % 0.5, % 1.5 ve % 3.0 oranlarında; pirinç kepeği yağı, kanola yağı ve balık yağı (Morina Balığı karaciğeri yağı) katılarak hazırlanan unlar kuUanılmıştır. Farklı oranlarda yağ içeren unların tümünde; yaş gluten miktarı, kuru gluten miktarı, gluten indeks değeri, Zeleny sedimantasyon değeri, düşme sayısı (Falling Number) ile Brabender farinogram ve ekstensogram değerleri belirlenmiştir. Bu unlardan hazırlanan ekmeklerde ise hacim, ağırlık, hamur verimi, ekmek verimi, hacim verimi, spesifik hacim, sertlik ölçümü, nem, kül, pH, asitlik ve peroksit değerleri belirlenmiştir. Ayrıca, ekmeklerin kabuk rengi, ekmek içi rengi, gözenek yapısı ve doku ile tat ve aromasmı belirlemek amacıyle duyusal testler yapılmıştır. Farklı yağ katkılı unlarda yapılan analizler sonucu, yağ katkısının artan dozları ile birlikte düşme sayısı (Falling Number) değerlerinde, kuvvetli un Zeleny sedimantasyon değerlerinde, zayıf un yaş ve kuru gluten değerlerinde, farinogramda gelişme süresinde, stabilite değerlerinde, ekstensogramda kuvvetli unun Rm ve R5 değerlerinde artış meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effects of The Addition of Rice Bran Oil, Canoia Oil And Fish Oil on the Physicochemicai and Rheological Properties of Bread Wheat Flours And Bread Quality. In this research, effects of rice bran oil and canoia oil as vegetable oils, and fish oil (morina cod liver) as an animal oil, which were added into the poor and good quality bread flours at different levels, on the physicochemicai and rheological properties of bread wheat flours as well as chemical and sensory properties of the bread were investigated. As research materials of this study, rice bran oil, canoia oil and fish oil from morina cod liver were added into the poor and good quality bread wheat flours at the levels of 0.5%, 1.5% and 3.0% respectively. In this study, wet gluten, gluten index values, sedimentation, falling number, farinogram and extensogram values of all flour samples which contain at different levels of these three oils were determined. In the bread samples of oil added poor and good quality flours; bread volume, weight, dough yield, bread yield, volume yield, specific volume, crumb firmness, moisture, ash, pH, titratable acidity and peroxide values were determined. Organoleptic analysis on the bread samples including appearance, crust color, taste and flavor, bread texture, cell structure and crumb color were carried out by an expert panelist group.