Abkant tezgâhları için tek serbestlik dereceli sac destek sistem mekanizması tasarımı ve analizi
Design and analysis of single degree of freedom sheet support system mechanism for press brakes
- Tez No: 953062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüz imalat sanayisinde, sac metal şekillendirme işlemlerinin verimli, hassas ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi, üretim kalitesinin artırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, sac metal büküm işlemlerinde kullanılan abkant tezgâhları için, tek serbestlik derecesine sahip, servo tahrikli bir sac destek sistemi mekanizmasının tasarımı ve analizi gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistem, özellikle büyük boyutlu ve ağır sac levhaların büküm sürecinde, iş parçasının hassas bir şekilde yönlendirilmesini ve desteklenmesini sağlayarak hem işlem kalitesini artırmakta hem de operatör üzerindeki fiziksel yükü minimize etmektedir. Büküm esnasında iş parçasını otomatik olarak izleyen ve yüksek hassasiyetle destekleyen bu mekanizma, yalnızca bir operatörle bile verimli çalışma imkânı sunmaktadır. Sistemin yerli olarak geliştirilmiş olması, üretim süreçlerinde dışa bağımlılığı azaltmakta, yanlış bükümlerden kaynaklanan hurda oranını düşürmekte ve üretim hızını artırarak işletmelere önemli ekonomik avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca, ayarlanabilir yapısı sayesinde farklı boyutlardaki iş parçalarına kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Bu sistem, üretim sahasında hem güvenliği artırmakta hem de operatörlerin iş süreçlerini daha ergonomik hale getirmektedir. Bu çalışma hem ergonomik hem de teknik açıdan kullanıcı dostu, montajı ve bakımı kolay, hata oranı düşük bir destek sistemi geliştirilerek abkant büküm süreçlerinin verimliliğinin artırılmasını hedeflemektedir. Aynı zamanda, Sanayi 4.0 yaklaşımına uygun olarak otomasyon kabiliyetinin artırılması ve üretim standartlarının yükseltilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's manufacturing industry, the efficient, precise, and safe execution of sheet metal forming processes is crucial for enhancing production quality. This thesis presents the design and analysis of a servo-driven sheet support mechanism with a single degree of freedom, developed specifically for press brake machines used in sheet metal bending operations. The proposed system ensures precise guidance and support of large and heavy sheet metal plates during the bending process, thereby improving bending accuracy while minimizing the physical workload on the operator. By automatically tracking the position of the workpiece and providing high-precision support, the mechanism enables efficient operation even with a single operator. Being developed domestically, the system reduces reliance on foreign technology, minimizes scrap rates due to bending errors, and enhances production speed—yielding significant economic benefits. Its adjustable structure allows easy adaptation to workpieces of varying dimensions. Moreover, the system enhances workplace safety and provides a more ergonomic working environment. This study aims to improve the efficiency of press brake bending operations by developing a technically and ergonomically optimized support mechanism that is user-friendly, easy to install and maintain, and offers a low error rate. Furthermore, the system contributes to the goals of Industry 4.0 by increasing automation capabilities and raising production standards.