Trinitrobenzen sülfonik asitle oluşturulan kolit modelinde APJ reseptörünün karaciğerde biyokimyasal etkilerinin belirlenmesi
Determination of the biochemical effects of the APJ receptor in the liver in trinitrobenzene sulfonic acid-induced colitis model
  1. Tez No: 953088
  2. Yazar: KAMİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR BİRSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Biochemistry, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnflamasyon, oksidatif stres ve hücre proliferasyonu gibi fizyolojik süreçlerde görev alan apelinerjik sistem, APJ reseptörü ile bu reseptöre bağlanan apelin ve apela ligandlarından oluşmaktadır. Bu çalışmada, APJ reseptörünün farmakolojik inhibisyonunun, TNBS ile oluşturulan deneysel kolit modelinde kolonik inflamasyon, mukozal bariyer bütünlüğü ve kolit ile ilişkili hepatik hasar üzerindeki biyokimyasal etkileri araştırılmıştır. APJ sinyalinin dokuya özgü farklı etkiler gösterebildiği göz önünde bulundurularak, reseptörün baskılanmasına bağlı sonuçlar, kolon ve karaciğer dokularında değerlendirilmiştir. Çalışmada, erkek Wistar sıçanlar kontrol, F13A, TNBS ve TNBS + F13A olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Kolit modeli TNBS ile oluşturulurken, APJ reseptörünün inhibisyonunda F13A kullanılmıştır. Klinik değerlendirmelerin yanı sıra kolonda makroskobik, histolojik ve mukozal bariyer komponentleri; karaciğerde ise histopatolojik, inflamasyon ve oksidatif stres parametreleri biyokimyasal olarak analiz edilmiştir. F13A ile kolonda kolitle ilişkili histopatolojik bulgular hafiflemiş, ZO-1 ekspresyonu, mukus üretimi ve PGE₂ seviyesi artmıştır. Karaciğerde ise histopatolojik ve bazı biyokimyasal parametrelerde iyileşme gözlenmiş, inflamasyon ve oksidatif stres belirteçlerinde ise anlamlı bir düzelme izlenmemiştir. Bu bulgular, APJ reseptörünün farmakolojik inhibisyonunun kolonik bariyer fonksiyonu üzerinde koruyucu etkiler sağlayabileceğini; ancak karaciğerdeki inflamatuar sürece karşı terapötik etkinliğinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Farklı ligandlar veya inhibitörlerle yapılacak doz, süre ve uygulama yolunu temel alan çalışmalar, APJ sinyal yolunun dokuya özgü etkilerini daha net ortaya koyabilir ve apelinerjik sistemin inflamatuar hastalıklardaki rolünü aydınlatabilir.
Özet (Çeviri)
The apelinergic system, which plays a role in physiological processes such as inflammation, oxidative stress, and cell proliferation, consists of the APJ receptor and its ligands, apelin and apela. In this study, we investigated the biochemical effects of pharmacological inhibition of the APJ receptor on colonic inflammation, mucosal barrier integrity, and colitis-associated liver injury in a TNBS-induced experimental colitis model. Considering that APJ signaling may have tissue-specific effects, the outcomes of its inhibition were evaluated in both colon and liver tissues. In the study, male Wistar rats were divided into four groups: control, F13A, TNBS, and TNBS + F13A. While the colitis model was induced with TNBS, F13A was used in the inhibition of the APJ receptor. In addition to clinical evaluations, macroscopic, histological, and mucosal barrier parameters were assessed in the colon, while histopathological, inflammatory, and oxidative stress markers were biochemically analyzed in the liver. With F13A, histopathological findings associated with colitis in the colon were alleviated, ZO-1 expression, mucus production and PGE₂ level were increased. In the liver, histopathological and some biochemical parameters improved, no significant amelioration was observed in inflammation and oxidative stress markers. These findings suggest that pharmacological inhibition of the APJ receptor may provide protective effects on colonic barrier function; however, its therapeutic efficacy against hepatic inflammation appears to be limited. Studies based on dose, duration, and route of administration with different ligands or inhibitors may more clearly reveal the tissue-specific effects of the APJ signaling pathway and illuminate the role of the apelinergic system in inflammatory diseases.