Futbolcularda spinal ve alt ekstremite kayropraktik manipülasyon tekniklerinin bazı performans parametrelerine akut etkisinin incelenmesi
Investigation of the acute effects of spinal and lower extremity manipulation techniques on some performance parameters in football players
  1. Tez No: 953126
  2. Yazar: GÖKHAN YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolcularda spinal ve alt ekstremite kayropraktik manipülasyon tekniklerinin bazı performans parametrelerine akut etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, Iğdır'da amatör olarak futbol oynayan 15 erkek futbolcu (yaş: 23.33±2.74 yıl; vücut ağırlığı: 69.2±8.7 kg; boy uzunluğu: 173.9±6.5cm, BMİ: 23.1±2.25 kg/m2) çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada, katılımcıların anaerobik performanslarını belirlemek için Wingate anaerobik güç testi (WanT), alt vücut kas kuvvetini belirlemek için quadriceps ve hamstring kuvvet testleri, propriosepsiyon yeteneklerini belirlemek için proprioepsiyon testi ve penaltı noktası, ceza sahası çizgisi ile ceya yayı bölgesinden şut hızlarını belirlemek için şut hızı testi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; nicel verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım varsayımını sağlamayan nicel veriler için ortanca ve çeyrekler arası genişlikle (IQR); normal dağılım varsayımı sağlayan nicel değişkenler ise ortalama ve standart sapma ile özetlenmiştir. Tüm nicel veriler için mimimal ve maksimal değerler verilmiştir. Normal dağılım göstermeyen nicel verilerin gruplar arası karşılaştırmaları için Friedman testi ve post-hoc analizler için Wilcoxon Signed Ranks testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren nicel veriler için Tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişki Pearson Korelasyon analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effects of spinal and lower extremity chiropractic manipulation techniques on some performance parameters in football players. For this purpose, 15 male football players (age: 23.33±2.74 years; body weight: 69.2±8.7 kg; height: 173.9±6.5 cm, BMI: 23.1±2.25 kg/m2) playing amateur football in Iğdır participated in the study voluntarily. In the study, Wingate anaerobic power test (WanT) was applied to determine the anaerobic performance of the participants, quadriceps and hamstring strength tests were applied to determine lower body muscle strength, proprioception test was applied to determine the proprioception abilities, and shooting speed test was applied to determine the shooting speeds from the penalty point, penalty area line and goal arc region. In the evaluation of the data; the conformity of the quantitative data to normal distribution was evaluated by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Quantitative data that do not meet the normal distribution assumption are summarized with the median and interquartile range (IQR); quantitative variables that meet the normal distribution assumption are summarized with the mean and standard deviation. For all quantitative data, minimal and maximal values ​​are given. For quantitative data that do not show normal distribution, Friedman test was used for comparisons between groups and Wilcoxon Signed Ranks test was used for post-hoc analysis. For quantitative data that show normal distribution, ANOVA test was used for repeated measures. Relationship between variables was determined by Pearson Correlation analysis.