Meyveli gazoz üretiminde glikoz şurubu kullanımının ortaya çıkardığı fiziksel ve kimyasal sonuçlar
Physical and chemical result of glucose syrup used at fruited beverage production
  1. Tez No: 95316
  2. Yazar: HASAN ALİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada glikoz + früktoz şurubunun Meyveli Gazozların üretiminde kullanılması ve Fiziksel ve Kimyasal sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla piyasada tüketici tarafından tutulan 3 firmanın örneklerinden 3 farklı tarihte üretilmiş numuneler üzerinde çalışılmıştır. Ayrıca %30 ; %70 ve %100 glikoz früktoz şurupları kullanılarak hazırlanmış şeker şurubundan meyveli gazoz hazırlanmış ve tüm bu örnekler üzerinde; yaşlan 20 ile 50 arasında değişen 30 kişilik guruplara tadım yaptırılarak anket düzenlenmiş,yapılan anketlerin sonuçlarında % 100 glikoz + früktoz şurubu kullanılarak yapılan meyveli gazozlarda ankete katılanlar tepkileri değerlendirilerek tat ve kokunun iyi yönde etkilenmiş oldu gözlenmiştir. Örneklerdeki BRİX değerleril0,2 - 10,6 arasında değişme göstermiş, Toplam şeker 8,8 - 9,7 gr / 100 mi olarak tespit edilmiş, toplam asitlik tayininde ise 0,055 - 0,111 g/100 mi (pH 7 ye göre susuz sitrik asit cinsinden ) olarak tespit edilmiş, pH ölçümlerinde 3,22 - 3,26 olarak tespit edilmiş, CO2 ölçümlerinde ise 3,2 - 4,5 kg/cm olarak bulunmuştur. Tüm sonuçların TS 4080 Gazlı Alkolsüz içecekler standardına uygun olduğu tespit edilmiştir. Yüksek Früktozlu Glikoz Şurubunun meyveli gazozda kullanılması sonucunda olumlu izlenimler tesbit edilmiştir. HFGS kolaylıkları şu şekilde sıralanabilimakte oldu gözlendi; diğer dextroz şekerlere göre asit ve enzimatik etkilere daha dayanıklı, kristallenmeye karşı daha stabil, fermentasyona dayanıklı olması, ve nakliyesinin ve depolanmasının kolay olması. Bu çalışmamın sektöre faydalı olmasını dilerim.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This Study ;a research on organoleptic, physical and chemical properties of fruited beverage samples taken from marketin in Turkey of best mark. In this research, 6 difrent fruited beverage samples were investgated. This samples was 3 difrent production date each samples. Brix degrees of the samples were found between 10,2 - 10,6. Total sugar's were found between 8,8-9,7 g/100 ml.. Total acidity ( citric acid unhidrat to pH=7.0 )were found between 0,055 - 0,111 g/100 ml. pH degrees of the samples were found between 3,22 - 3,26. Their CO2 amounts were 3,2 - 4,5 kg/cm2. All samples are harmonious according to TS 4080 in the view of physical properties. And the uses of High Fructose Gylicose Syrup in fruited beverage production was verygood impresion. HFGS can be easily in any percentage with various types of glucouse syrups,acid or enzymatic, with different dextrose equivalent and composition. That is possible to produce uncrystallizing,unfermented blends at 80 °Brix, delivered in store tanker. These Mens can be stored for months without any problem of fermantation, discolouring or other effects if kept in sound 25-35 °C izolation tank.