Tekirdağ koşullarında I. ürün ve II. ürün olarak şeker mısır (zea mays saccharata sturt.) yetiştirilmesi olanaklarının belirlenmesi
The Determination of growing possibilities of sweet corn as main crop and second crop under Tekirdağ condition
- Tez No: 95317
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GENÇTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TEKİRDAĞ KOŞULLARINDA I. ÜRÜN ve II. ÜRÜN OLARAK ŞEKER MISIR {Zea mays saccharata Sto/t)YETİŞTİRİLME OLANAKLARININ BELİRLENMESİ BARIŞ UÇKESEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI DANIŞMAN: Prof. Dr. Temel GENÇTAN 1999 1997 ve 1998 yıllarında Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü arazisinde, 3 hibrit (Merit, Honey Bantam, Tim-88) ve 1 Açık Tozlanan şeker mısır çeşidi ile yürütülen araştırmada Tekirdağ koşullarında hem I. ürün hem de II. ürün için şeker mısırın yetiştirilme olanakları araştırılmıştır. Araştırmada, her iki yılda da şeker mısırda hem I. ürün, hem de II. ürün için en uzun bitki boyu Merit çeşidinde, en kısa bitki boyu ise Açık Tozlanan Populasyon' da bulunmuştur. Araştırmada ilk koçan yüksekliği en yüksek 1997 yılında, I. ve II. ürün için Merit çeşidinde (40.4 cm) belirlenirken, en düşük Açık Tozlanan Populasyon' dan (17.3 cm) elde edilmiştir. 1998 yılında ise Merit çeşidi yine en uzun (65.2cm) ilk koçan yüksekliğine sahip olurken, en kısa (32.6 cm) her iki ürün içinde Honey Bantam çeşidinde belirlenmiştir. Çeşitlerin hepsi her iki ekim zamanında da birer koçan vermişlerdir. Yaprak sayısı için en yüksek değer hem I., hem II. üründe Merit çeşidinden (1 1.3 adet), en düşük değer ise Honey Bantam (6.5 adet) çeşidinden ölçülmüştür. Araştırmada, I. ve II. üründe en ağır yapraklı koçan, Merit çeşidinden alınırken, en hafif Açık Tozlanan Populasyon' da belirlenmiştir. Yapraksız koçan ağırlığında enII yüksek değer (300.9 g) Merit çeşidinden, en düşük değer ise (1 15.3 g) Açık Tozlanan Populasyon' dan elde edilmiştir. Koçanda tane sayısı yönünden ise Merit çeşidinin 1998 yılı II. ürün ekilisi, 581.4 adet ile en yüksek, Açık Tozlanan Populasyon 235.9 adet ile en düşük sonucu verirken, 1997 yılında Merit çeşidinin I. ürünü 536.2 adet ile en yüksek, Açık Tozlanan çeşidin II. ürün ekilisi 235.9 adet ile en düşük sonucu vermiştir. Merit, Honey Bantam, Tim-88 ve Açık Tozlanan Populasyon' un tepe püskülü çıkarma sürelerine ilişkin çeşit ortalamaları 42.6 ile 49.0 gün arasında, koçan püskülü çıkarma süreleri 46.2-54.0 gün ve olgunlaşma süreleri 78.5-82.7 gün arasında değişmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Şeker Mısır (Zea mays saccharata Sturt), I. ürün, II. ürün, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan sayısı, yaprak sayısı, yapraklı koçan ağırlığı, yapraklı koçan ağırlığı, yapraksız koçan ağırlığı, koçanda tane sayısı, tepe püskülü çıkarma süresi, koçan püskülü çıkarma süresi, olgunlaşma süresi.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis THE DETERMINATION OF GROWING POSSIBILITIES OF SWEET CORN (Zea mays saccharata sturt) AS MAIN CROP AND SECOND CROP UNDER TEKİRDA? CONDITION BARIŞ UÇKESEN Trakya University Institute of Natural and Applied Science Department of Field Crops Adviser: Prof. Dr. Temel GENÇTAN 1999 This study was conducted the fields of Vineyards Research Institute in Tekirdağ to determine the possibilities of sweet corn growing, as main crop and second crop under Tekirdağ condition with 3 hybrid and 1 open-pollinated cultivar. As a results of trials, in 1997 and 1998 the highest plant was obtained from Merit cultivar, the lowest plant from open-pollinated cultivar. In this research, as main crop and second crop in 1997, Merit gave the highest height of bottom ear from (40.4 cm) and the lowest was obtained from open- pollinated (17.3-cm). In 1998, the Merit (65.2-cm) cultivar gave the highest bottom ear and Honey Bantam gave the lowest. We obtained only one ear per plant in whole cultivars. The highest leaves number were obtained from Merit (1 1.3) and the lowest from Honey Bantam (6.5). The highest number of grains on the ear was found at Merit (581.4 ) in 1998 and the lowest was found open pollinated (365.7). The total grain number of Merit (536.2 ) were the highest and the second crop of open-pollinated were the lowest (235.9) in 1997. Unhusked ear weight of Merit (300.9 g) was the highest and open- pollinated (1 15.3 g) was the lowest.IV Merit, Honey Bantam, Tim-88 cultivars and Open-pollination population had 42.6-49.0 days to tassel, 46.2-54.0 days to silking and 78.5-82.7 days to harvest. KEY WORDS: Sweet Corn (Zea mays saccharata Sturt.), main crop, second crop, plant height, height of bottom ear, number of ear per plant, husked ear weight, unhusked ear weight, husked ear length, unhusked ear length, total number of grains on the ear, days to tassel, days to silking, days to harvest.