Kiracının veya birlikte yaşadığı eşinin aynı ilçe veya belde belediye sınırları içerisinde oturmaya elverişli konutu olması sebebiyle kiralananın tahliyesi
Eviction of the leased premises due to the existence of a habitable residence belonging to the tenant or their co-residing spouse within the same district or municipality as the leased property
- Tez No: 953175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DÖRTTEPE OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
6098 Sayılı Türk Borçlar Kanununun konut ve çatılı işyeri kira ilişkilerine ilişkin düzenlemeleri kiracının barınma hakkını ve kira ilişkisinin zayıf tarafı konumunda olmasını gözeterek kiracının korunmasını ilkesini benimser. Ancak, kiracının temel insan haklarından biri olan barınma hakkının yanında kiraya verenin de kiralanan üzerindeki mutlak hak niteliğindeki mülkiyet hakkının varlığını göz ardı etmemek adına kiraya verene sınırlı sayıda bazı tahliye imkânları tanınmıştır. Çalışmada kiraya verene tanınmış söz konusu tahliye imkânlarından birisi olan ve Türk Borçlar Kanununun 352. maddesinin 3. fıkrasında düzenlenen kira sözleşmesinin akdi esnasında kiraya veren tarafından bilinmemesi şartı ile kiracıya veya birlikte yaşadığı eşine ait kiralanan ile aynı ilçe veya belde belediye sınırlarındaki oturmaya elverişli konut sebebiyle kira sözleşmesinin bitiminden itibaren bir ay içinde dava açmak suretiyle kira sözleşmesinin sona erdirilmesi konusu incelenmiştir. Türk Borçlar Kanunun 352. Maddesinin 3. Fıkrasında yer alan düzenleme uyarınca kiraya veren tarafından tahliye davası açılabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekir. Kiraya verenin kiracıya veya birlikte yaşadığı eşine ait kiralanan ile aynı ilçe veya belde belediye sınırlarında yer alan oturmaya elverişli konut sebebiyle kiralananın tahliyesini dava yolu ile talep edebilmesi için kiralananın konut vasfında bulunması gerekir, kiralananın çatılı işyeri olması hâlinde ilgili tahliye imkânına başvurma olasılığı bulunmaz. Konutun kiracıya veya birlikte yaşadığı eşine ait olması gerekmekte; birlikte yaşadığı eşine ait olması hâlinde salt evlilik birliği ile bağlı olduğu eşi olarak algılanmaması gerektiği, birlikte yaşama şartının sağlanması ve birlikte yaşama olgusunun kapsamı detaylı şekilde incelenmiştir. Kiracıya veya birlikte yaşadığı eşine ait konutun kiralanan ile aynı ilçe veya belde belediye sınırlarında yer alması ve objektif ve sübjektif koşulların birlikte sağlanması ile oturmaya elverişli olması gerekmekte; aynı ilçe veya belde belediye sınırlarından anlaşılması gerekenin ne olduğu, kapsamı ve yasal düzenlemenin uygulamadaki yansımasının nasıl olması gerektiği, objektif ve sübjektif koşulların sağlanmasından anlaşılması gerekenin ne olduğu, hangi hallerde oturmaya elverişlilikten söz edilemeyeceği detaylı şekilde incelenmiştir. Kiraya verenin ilgili tahliye imkânına başvurabilmesi için kiracıya veya birlikte yaşadığı eşine ait konutun varlığını kira sözleşmesinin akdi esnasında bilmemesi gerekir. Sonradan öğrenmesi hâlinin kiracı ve ailesi açısından özel hayatın gizliliği ilkesi doğrultusunda detaylı değerlendirilmesi yapılmıştır. Nihai olarak, kiraya verenin tüm şartların sağlanması hâlinde kira sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde dava açma hakkı mevcuttur. Bu kapsamda çalışmanın amacı, hem doktrindeki görüşleri hem de yargı kararlarını bir arada değerlendirmek sureti ile söz konusu tahliye sebebinin hukuk sistemimizdeki yerini ortaya koymak ve uygulamada yaşanan tereddütlere çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The regulations of the Turkish Code of Obligations No. 6098 on residential and roofed workplace rental relations adopt the principle of tenant protection, taking into account the tenant's right to housing and the fact that it is the weak link of the rental relationship. However, in order not to ignore the existence of the tenant's right to housing, which is one of the basic human rights, as well as the tenant's right to absolute property rights over the Decoy, the tenant has been granted a limited number of certain eviction opportunities. In the study, 352 of the Turkish Code of Obligations, which is one of the mentioned eviction opportunities recognized to the lessor, and. article 3. the issue of termination of the lease agreement by filing a lawsuit within one month from the end of the lease agreement due to residential housing within the municipal boundaries of the same district or town owned by the tenant or his spouse with whom he lives, provided that the lease agreement arranged in the paragraph is not known to the lessor at the time of signing, the issue of termination of the lease agreement has been examined. 352 Of the Turkish Code of Obligations. Article 3. In accordance with the regulation contained in the paragraph, some conditions must be met in order for an eviction case to be filed by the lessor. In order for the lessor to request the eviction of the lessor due to habitable housing located on the municipal borders of the same district or town belonging to the tenant or his spouse with whom he lives, the lessor must be in the residential quality in order to sue, if the lessor is a business place with a roof, there is no possibility of applying for the relevant eviction opportunity. The residence must belong to the tenant or the spouse with whom he lives; if it belongs to the spouse with whom he lives, he should not be perceived as the spouse to whom he is bound by the marriage union, the provision of the condition of living together and the scope of the phenomenon of living together were examined in detail. The residence belonging to the tenant or his/her spouse with whom he/she lives should be located within the municipal boundaries of the same district or town as the rented one and should be suitable for residence by providing objective and subjective conditions together; what should be understood from the municipal boundaries in the same district or town, the scope and how the legal regulation should be reflected in practice, what should be understood from the provision of objective and subjective conditions, in which cases it is not possible to talk about the suitability for residence, have been studied in detail. In order for the lessor to apply for the relevant eviction opportunity, he/she must not know the existence of the residence belonging to the tenant or his/her spouse during the conclusion of the lease agreement; subsequently, a detailed evaluation of the state of learning was made in accordance with the principle of confidentiality of private life from the point of view of the tenant and his family. Finally, the lessor has the right to file a lawsuit within one month from the end date of the lease agreement if all conditions are met. In this context, the purpose of the study is to reveal the place of the reason for the eviction in question in our legal system by evaluating both the opinions in doctrine and judicial Decrees together and to offer solutions to the hesitations experienced in practice.