Bazı bazik metaller, amonyum ve mangan naftenatların sentezi, yapısal özellikleri ve uygulama alanlarının incelenmesi
The Synthesis of some alkali metals, ammonium and mangenese naphthenates, investigation of the structural characteristics and the application fields
  1. Tez No: 95323
  2. Yazar: ÖZLEN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİLHAN FEYİZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bazı bazik metaller ( sodyum ve potasyum ), amonyum ve geçiş metallerinden manganın siklohekzan di karboksilli asit ile verdikleri naftenatlar; biyolojide, ziraatte, tıpta ve diğer alanlarda büyük öneme sahiptir. Buda anorganik sentezlerde koordinasyon bileşiklerinin incelenmesine neden olmuştur. Bu çalışmada da sodyum, potasyum ve amonyumun siklohekzan di karboksilli asit ile tek basamakta verdikleri reaksiyon ile geçiş metallerinden manganın yine bu asit ile verdiği reaksiyonlar çeşitli metodlar kullanılarak incelenmiştir. Mangan naftenatın sentezinde kullanılan metodlar: 1. İki basamaklı yer değiştirme reaksiyonu 2. Tek basamaklı reaksiyon 3. Mangan naftenat elde ederken pH'a göre paylaşma sabiti ve ekstraksiyon yüzdesi ile değişimlerinin bulunması Her üç reaksiyonda da pH 7 civarında verim birbirine yakın olmuştur. Bu metodlarla elde edilen naftenatların element analizleri, İR, NMR spektrumları ve manganın termogravimetrik analizi alınarak yapısal özellikleri incelenmiştir. Uygulama alanları araştırıldığında sodyum, potasyum ve amonyum naftenatların fizyolojik ve biyolojik aktifliklerine bakılarak tıpta ve ziraatte kullanılabileceği yine mangan naftenatın mikrogübre olarak, süperfosfat gübresinin temizlenmesinde, yağlama malzemesi ve yakıtlarda katkı malzemesi olarak kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some alkali metals ( Sodium and Potassium ) and Ammonium and Manganese one of the transition metals are giving naphthenate compounds with Cyclohexandicarboxilic acids which are of big importance in the fields of Biology, Agriculture, Medicine and in other fields as well. İn this work one step reaction of Sodium, Potassium and Ammonium with Cyclohexandicarboxilic acids and reactions of Manganese transition metal with the same acid were studied using various methods. For the Manganese naphthenate synthesis following methods were used. 1. Two steps substitution reactions. 2. One step reaction. 3. While the Manganese naphthenate was coming out Sharing and Extraction percentage values depending on pH were found. İn all three reaction at the pH around 7 the yield was very close. The Structural characteristics of the naphthenates obtained by this methods analysed by IR, NMR and Manganese by termogravimetric analysis as well. When the application fields were searched, looking on physiological activities of Sodium, Potassium and Ammonium naphthenates they can be used in the fields of Medicine and Agriculture, while Manganese naphthenate can be used as a micro fertilizer, in the purification of superphosphate fertilizers, as a lubricate and as a fuel addivite.