Kronik ayak bileği instabilitesi olan sporcularda nörobilişsel eğitimin ağrı, propriyosepsiyon, yaralanma kaygısı ile fonksiyonel ve nörobilişsel performans üzerine etkisi
Effect of neurocognitive training on pain, proprioception, injury anxiety, with functional and neurocognitive performance in athletes with chronic ankle instability
- Tez No: 953237
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma ile kronik ayak bileği instabilitesi (KAİ) olan sporcularda nörobilişsel eğitim (NE)'in ağrı, propriyosepsiyon, yaralanma kaygısı, fonksiyonel ve nörobilişsel performans üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya Balıkesir ilinde yaşayan yaş ortalaması 11,10±1,06 yıl olan KAİ tespit edilen 30 sporcu dahil edilmiştir. Sporcular basit rastgele randomizasyon ile çalışma (n=15) ve kontrol grubu (n=13) olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışma grubuna ilk hafta alıştırma eğitimi olmak üzere haftada 2 gün 4 hafta sürecek şekilde NE programı uygulanmıştır. Kontrol grubu antrenmanlarına devam etmiş, ek bir müdahale uygulanmamıştır. Her iki gruba da başlangıçta ve 4 hafta sonrasında Fonksiyonel Ayak Bileği İnstabilite Ölçeği (FABİT), Cumberland Ayak Bileği İnstabilite Ölçeği (CAIT), ağrı, propriyosepsiyon, yaralanma kaygısı değerlendirmeleri; Postüral Stabilite Testi, Y Denge Testi (YDT), Yana Atlama Testi, Reaktif Denge Testi (RDT), Seçim Reaksiyon Zamanı Üst Ekstremite Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effects of neurocognitive training (NT) on pain, proprioception, injury-related fear, functional, and neurocognitive performance in athletes with chronic ankle instability (CAI). Materials and Methods: A total of 30 athletes residing in Balıkesir province, with a mean age of 11.10 ± 1.06 years and diagnosed with chronic ankle instability (CAI), were included in the study. The athletes were randomly assigned using simple randomization into a study group (n=15) and a control group (n=13). The study group underwent a NT program for four weeks, consisting of two sessions per week following an initial familiarization week. The control group continued their regular training without any additional intervention. Both groups were assessed at baseline and after four weeks using the Identification of Functional Ankle Instability (IdFAI), Cumberland Ankle Instability Tool (CAIT), pain intensity, proprioception, and injury-related fear evaluations. In addition, the Postural Stability Test, Y Balance Test (YBT), Side Hop Test, Reactive Balance Test (RBT), and Upper Extremity Choice Reaction Time Test were administered.