Hakikat komisyonlarında toplumsal cinsiyet anlatısı
Narratives of gender in truth commissions
- Tez No: 953266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışma, geçmişle hesaplaşmanın bir aracı olan hakikat komisyonlarının faaliyetlerinde toplumsal cinsiyet anlatısının nasıl inşa edildiği sorusunu ele almaktadır. Birinci bölümde hakikat komisyonların anlatı yaklaşımıyla ilişkisi kurulmakta, hakikat taleplerinin bir hak olarak görünüm kazanmasıyla da birlikte, ceza mahkemeleri gibi geleneksel hukuki araçların aksine komisyonların mağdur anlatılarına alan sunduğu öne sürülmektedir. İkinci bölümde bir anlatı olarak toplumsal cinsiyet kavramı üzerinde durulmakta ve hakikat süreçlerinin toplumsal cinsiyet perspektifini kazanmasının hukuki altyapısı incelenmektedir. Buradaki ana temalar; savaş dönemini ele alan insancıl hukuk, barışa geçişi ele alan barış inşa süreçleri ve geçmişle hesaplaşmanın aracı olan hakikat komisyonlarının toplumsal cinsiyet kavramını benimsemeleridir. Bu bölüm, toplumsal cinsiyet anlatılarının, hakikat komisyonlarındaki görünüm biçimine ilişkin kuramsal bir tartışma ve somut bir öneriler dizisiyle son bulur. Üçüncü bölümde Güney Afrika ve Sierra Leone hakikat ve uzlaşma komisyonlarının toplumsal cinsiyet anlatılarına alan açma iddialarını uygulamada ne ölçüde yerine getirebildikleri değerlendirilmektedir. Her iki komisyon bakımından da ölçüt, teşekkül aşaması ile süreç ve sonuç faaliyetlerinde toplumsal cinsiyet perspektifinin benimsenme biçimidir. Güney Afrika komisyonu, daha teşekkül aşamasında yetki alanının tanımlanmasından başlayarak nihai raporun içindeki temsile dek toplumsal cinsiyet meselelerini çarpık bir biçimde yansıtmıştır. Bu da açığa çıkarma iddiasını taşıdığı hakikatin, ancak bir kısmıyla ilgilenebildiğini gösterir. Sierra Leone komisyonu ise daha kapsayıcı bir yetki alanı tanımı, toplumsal cinsiyete dayalı ihlallerle ilgilenmeye elverişli özel usulleri ve nihai raporundaki detaylı önerileriyle bu konuda çok daha başarılı bir örnek teşkil eder. Şüphesiz iki komisyon da bütünüyle başarılı veya başarısız görülemez; ancak toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımı benimsediklerinde, hakikatin biraz daha açığa çıkarılmasına katkı sundukları açıktır.
Özet (Çeviri)
The study addresses the question of how gender narratives are constructed in the activities of truth commissions as a means of coming to terms with the past. In the first section, the relationship between truth commissions and the narrative approach is established, and with the emergence of truth claims as a right, it is argued that, unlike traditional legal instruments such as criminal courts, commissions offer space for victim narratives. The second section focuses on the concept of gender as a narrative and examines the legal infrastructure for truth processes to gain a gender perspective. The main themes here are the adoption of the concept of gender by humanitarian law dealing with wartime, peacebuilding processes dealing with the transition to peace, and truth commissions as a means of coming to terms with the past. The chapter concludes with a theoretical discussion and a set of concrete recommendations on how gender narratives appear in truth commissions. The third section assesses the extent to which the South African and Sierra Leonean truth and reconciliation commissions have in practice lived up to their claims to create space for gender narratives. For both commissions, the benchmark is the extent to which a gender perspective is adopted at the formative stage and in their process and outcome activities. The South African commission reflected gender issues in a distorted manner, from the definition of its mandate at its constitutional stage to the representation in the final report. This means that it was only able to deal with a fraction of the truth it claimed to uncover. The Sierra Leone commission, on the other hand, is a much more successful example, with a more inclusive mandate, specific procedures to deal with gender-based violations, and detailed recommendations in its final report. Neither commission can be seen as a complete success or failure, but it is clear that by adopting a gender-sensitive approach, they have contributed to further uncovering the truth.