Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve DiyabetMerkezi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran erişkinlerde biyoelektrik impedans analizi ve biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of bioelectrical impedance analysis and biochemical parameters in adults presenting to the Family Medicine Clinic of the Obesity and Diabetes Center at Bülent Ecevit University in Zonguldak
- Tez No: 953281
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKTUNÇ, DOÇ. DR. ÖMERCAN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kübra ŞAYBAK, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Merkezi Aile Hekimliği Polikliniğine Başvuran Erişkinlerde Biyoelektrik İmpedans Analizi ve Biyokimyasal Parametrelerin Değerlendirilmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Aile Hekimliği Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2025. Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, obezitenin vücut kompozisyonu ve metabolik parametrelerle olan ilişkisini değerlendirmek; ikincil amacı ise, obezitenin artan prevalansı ve yol açtığı komplikasyonlar karşısında düzenli hasta takibinin önemini vurgulayarak koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında obeziteyle mücadelenin gerekliliğine dikkat çekmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kesitsel-tanımlayıcı çalışma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Merkezi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 01.01.2022–01.01.2024 tarihleri arasında başvuran ve belirlenen kriterleri karşılayan 286 birey (217 kadın, 69 erkek) üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, beden kitle indeksine göre üç gruba ayrılmıştır. Antropometrik ölçümler, Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA) ve biyokimyasal testler (lipid profili, glikoz, insülin düzeyi ve HOMA- IR) en az 8 saatlik açlık sonrası alınmıştır. Veriler retrospektif olarak hasta dosyalarından toplanmış, istatistiksel analizler normal dağılım durumuna göre uygun parametrik veya non-parametrik testlerle yapılmıştır. Etik kurul onayı alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya 286 birey katılmış olup, kadınlarda zayıf/normal BMI, erkeklerde ise preobezite daha yaygındır. Erkeklerde BMI, BMH ve HOMA-IR gibi metabolik parametreler kadınlara göre daha yüksektir; kadınlarda ise VYO ve HDL düzeyleri daha fazladır. BMI arttıkça insülin direnci ve bazı lipid parametreleri olumsuz yönde etkilenmiştir. Kadınlarda BMI, VYO ve BMH artışıyla birlikte lipid profili ve insülin direnci eşzamanlı bozulmuştur. Erkeklerde ise BMI, VYO ve BMH yalnızca HOMA-IR ile anlamlı ilişki göstermiştir; lipid profili etkilenmemiştir. Her iki cinsiyette de açlık kan şekeri ile insülin direnci arasında anlamlı pozitif korelasyon mevcuttur. Sonuç: Bu çalışma, obezitenin vücut kompozisyonu ve metabolik parametreler üzerindeki etkilerini incelemiş; BKİ arttıkça yaş, VYO, BMH, TK, LDL, TG ve HOMA-IR düzeylerinin yükseldiğini, HDL düzeylerinin ise azaldığını göstermiştir. Kadınlarda VYO ve HDL düzeyleri daha yüksek, diğer metabolik parametreler daha düşüktür. Kadınlarda obezite, lipid profili ve insülin direncinde eşzamanlı bozulmalara yol açarken, erkeklerde bu etki daha çok insülin direnciyle sınırlıdır. Bulgular, obezitenin cinsiyete özgü metabolik etkileri olan karmaşık bir sağlık sorunu olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Kübra ŞAYBAK, Evaluation of Bioelectrical Impedance Analysis and Biochemical Parameters in Adults Presenting to the Family Medicine Clinic of the Obesity and Diabetes Center at Bülent Ecevit University in Zonguldak, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Medical Specialty Thesis, 2025. Objectives: The primary aim of this study was to evaluate the relationship between obesity, body composition, and metabolic parameters. The secondary aim was to emphasize the necessity of combating obesity within the scope of preventive healthcare services by highlighting the importance of regular patient monitoring in the face of increasing obesity prevalence and its related complications. Materials and Methods: This retrospective, cross-sectional, and descriptive study was conducted on 286 individuals (217 women and 69 men) who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University Obesity and Diabetes Center between 01.01.2022 and 01.01.2024 and met the inclusion criteria. Participants were divided into three groups based on their body mass index (BMI). Anthropometric measurements, bioelectrical impedance analysis (BIA), and biochemical tests (lipid profile, glucose, insulin level, and HOMA-IR) were obtained after a minimum fasting period of 8 hours. Data were collected retrospectively from patient records, and statistical analyses were performed using appropriate parametric or non-parametric tests depending on data distribution. Ethical approval was obtained. Results: A total of 286 individuals participated in the study. Normal/underweight BMI was more common among women, whereas pre-obesity was more frequent among men. Metabolic parameters such as BMI, basal metabolic rate (BMR), and HOMA-IR were higher in men, while women had higher body fat percentage (BFP) and HDL levels. As BMI increased, insulin resistance and certain lipid parameters worsened. In women, increases in BMI, BFP, and BMR were associated with simultaneous deterioration in both lipid profile and insulin resistance. In men, BMI, BFP, and BMR were only significantly associated with HOMA-IR, with no significant impact on the lipid profile. In both sexes, a significant positive correlation was observed between fasting glucose and insulin resistance. Conclusion: This study revealed that obesity significantly affects body composition and metabolic parameters. As BMI increased, so did age, BFP, BMR, total cholesterol (TC), LDL, triglycerides (TG), and HOMA-IR, while HDL levels decreased. Women had higher BFP and HDL, but lower levels of other metabolic parameters. Obesity in women led to simultaneous deterioration in both lipid profile and insulin resistance, whereas in men, the effect was more limited to insulin resistance. The findings underscore that obesity is a multifaceted health issue with sex-specific metabolic implications.