Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18–65 yaş bireylerde aleksitimi ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi ve sosyodemografik faktörlerin etkisi
Determination of alexithymia and depression levels and the effects of sociodemographic factors in individuals aged 18–65 years attending the Family Medicine Outpatient Clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital
- Tez No: 1020793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA SONER KARANFİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi (ZBEÜH) ve Obezite ve Diyabet Merkezi (OBDİM) Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18–65 yaş arası bireylerde aleksitimi ve depresyon belirti düzeylerini belirlemek; sosyodemografik değişkenlerle ilişkilerini değerlendirmek ve aleksitimi ile depresyon belirtileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel-tanımlayıcı tipteki bu çalışma 15 Kasım 2025–15 Şubat 2026 tarihleri arasında ZBEÜH ve OBDİM Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 321 katılımcı ile gerçekleştirildi. Veriler sosyodemografik veri formu ile Toronto Aleksitimi Ölçeği-20 (TAÖ-20) ve Beck Depresyon Ölçeği–Birinci Basamak Formu (BDÖ-BB) kullanılarak toplandı. Bulgular: Katılımcıların 244'ü (%76,0) kadın ve 77'si (%24,0) erkekti. Aleksitimisi olan katılımcıların oranı %12,8 olarak saptandı. BDÖ-BB kesme puanına göre olası depresyon oranı %37,1 olarak bulundu. Aleksitimik grupta olası depresyon oranı %80,5 idi. Düşük eğitim düzeyi, yetersiz gelir, kötü uyku kalitesi, son altı ay içinde ciddi olay yaşama ve düşük duygusal destek gruplarında TAÖ-20 puanları anlamlı düzeyde daha yüksekti. BDÖ-BB puanları ise düşük eğitim düzeyi, evli olmama, çalışmama, sigara/alkol kullanımı, son altı ay içinde ciddi olay yaşama, kötü uyku kalitesi ve düşük duygusal destek ile ilişkili olarak anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı. TAÖ-20 toplam puanı ile BDÖ-BB toplam puanı arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç: Aleksitimi düzeyi arttıkça depresif belirti düzeyi ve olası depresyon oranı belirgin biçimde yükselmektedir. Bu bulgular, depresif belirtileri değerlendirirken aleksitimi özelliklerinin de göz önünde bulundurulmasının klinik açıdan önemli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the levels of alexithymia and depressive symptoms in individuals aged 18–65 years who attended the Family Medicine Outpatient Clinics of Zonguldak Bülent Ecevit University Hospital (ZBEUH) and the Obesity and Diabetes Center (OBDIM), to evaluate their associations with sociodemographic variables, and to examine the relationship between alexithymia and depressive symptoms. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted between November 15, 2025 and February 15, 2026 with 321 participants who presented to the ZBEUH and OBDIM Family Medicine Outpatient Clinics. Data were collected using a sociodemographic data form, the Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS-20), and the Beck Depression Inventory-Primary Care Version (BDI-PC). Results: Of the participants, 244 (76.0%) were female and 77 (24.0%) were male. The proportion of participants with alexithymia was 12.8%. According to the BDI-PC cut-off score, the rate of probable depression was 37.1%. In the alexithymic group, the rate of probable depression was 80.5%. TAS-20 scores were found to be significantly higher among participants with lower educational level, insufficient income, poor sleep quality, experience of a serious life event within the last six months, and low emotional support. BDI-PC scores were significantly higher in participants with lower educational level, being unmarried, unemployment, smoking/alcohol use, experience of a serious life event within the last six months, poor sleep quality, and low emotional support. A moderate, positive, and statistically significant correlation was found between total TAS-20 scores and total BDI-PC scores. Conclusion: As the level of alexithymia increases, the severity of depressive symptoms and the rate of probable depression also increase markedly. These findings suggest that, in the clinical evaluation of depressive symptoms, alexithymic characteristics should also be taken into consideration.