Geçiş bakım modelinin konjenital kalp hastalığı olan adölesanların geçişe hazır oluş düzeyi, öz yönetim becerisi ve bakım memnuniyetine etkisi
The effect of transitional care model on transition readiness level, self-management skills and care satisfaction of adolescents with congenital heart disease
- Tez No: 953280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM KIZILER, PROF. DR. UTKU ARMAN ÖRÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, geçiş bakım modeline dayalı eğitimin adölesanların geçişe hazır oluş düzeyi, öz yönetim becerisi ve bakım memnuniyetine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla Haziran 2024- Şubat 2025 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğinde, deneysel desende gerçekleştirilen randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, müdahale grubunda 34, kontrol grubunda 34 olmak üzere toplam 68 konjenital kalp hastalığı olan adölesan oluşturmuştur. Adölesanlar gruplara basit rastgele randomizasyon yöntemi ile ayrılmıştır. Uygulama aşaması adölesanlarla yapılan dört bireysel görüşmeye dayanmaktadır. İlk görüşmede adölesanlara geçiş bakım modeli anlatılarak, geçişe hazır oluş durumları, öz yönetim becerileri ve bakım memnuniyetleri değerlendirilmiştir. İkinci görüşmede konjenital kalp hastalıkları, adölesan dönem ve tedaviye uyum konularında, üçüncü görüşmede ise geçiş bakım modeli konusunda eğitim verilmiştir. Son görüşmede ise geçişe hazır oluş durumları, öz yönetim becerileri ve bakım memnuniyetleri tekrar değerlendirilmiştir. Kontrol grubu kliniğin normal bakım prosedürüne devam etmiştir. Veriler, Sosyodemografik ve Tıbbi Özelliklere İlişkin Veri Toplama Formu, Geçişe Hazır Oluş Değerlendirme Ölçeği, Kronik Hastalık Öz Yönetim Ölçeği ve Geçiş Bakım Memnuniyeti Değerlendirme Ölçeği ile edilmiştir. Verilerin analizinde Mann-Whitney U ve Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted between June 2024 and February 2025 at the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic of Ankara Etlik City Hospital, under the Republic of Türkiye Ministry of Health. The aim was to evaluate the effect of education based on the transition care model on adolescents' transition readiness, self-management skills, and care satisfaction. The sample consisted of 68 adolescents with congenital heart disease, randomly assigned into intervention (n=34) and control (n=34) groups. The intervention included four individual sessions. In the first session, adolescents were introduced to the transition care model, and their transition readiness, self-management, and care satisfaction were assessed. In the second and third sessions, education was provided on congenital heart disease, adolescence, treatment adherence, and the transition care model; adolescents were also introduced to the adult cardiology team. The final session included post-tests. The control group received routine care. Data were collected using the Socio-Demographic and Medical Characteristics Form, Transition Readiness Assessment Questionnaire, Chronic Disease Self-Management Scale, and Transition Care Satisfaction Scale. Data were analyzed using Mann-Whitney U and Wilcoxon tests. Results showed that adolescents in the intervention group had increased knowledge about their condition, higher transition readiness, and improved self-management skills.