1940-1942 yılları içerisinde yayımlanmış popüler bilim dergisi Fen ve Teknik'in incelenmesi
An examination of the popular science magazine Fen ve Teknik published between 1940 and 1942
- Tez No: 953286
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Tarih, Science and Technology, Philosophy, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, 1940'lı yıllarda yayımlanmış popüler bilim dergisi Fen ve Teknik üzerine bir inceleme yapılmıştır. Bu inceleme temelde derginin makalelerine odaklanırken, bilim ve popüler bilim dergiciliğinin tarihi ile Fen ve Teknik dergisinin kurucularının yaşam öykülerine de değinmiştir. Yapılan makale okumaları, derginin kurucu yazar kadrosunun yaşam öyküleri ve bilim dergilerinin tarihi üzerinden Fen ve Teknik'in hem bilim tarihi çalışmaları hem de popüler bilim yayıncılığının seyri açısından Türkiye'deki pozisyonu belirlenmeye çalışılmıştır. Makalelerin konu içerikleri, yazım üslupları ve yazarları dikkate alındığında, derginin yayın anlayışı ile dönemin bilim politikaları arasında bir paralellik olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca Fen ve Teknik'in yayımlandığı savaş dönemlerinin de makalelerde yansımaları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents an analysis of the popular science magazine Fen ve Teknik, which was published in the 1940s. While the analysis primarily focuses on the magazine's articles, it also touches upon the history of science and popular science publishing, as well as the life stories of the magazine's founders. Through the examination of the articles, the biographies of the founding authors, and the broader history of scientific journals, the study aims to determine Fen ve Teknik's position in Turkey both in terms of the his-tory of science and the trajectory of popular science publishing. Considering the subjects, writing styles, and authors of the articles, a parallel is observed between the magazine's editorial approach and the science policies of the period. Moreover, it has been identified that the wartime context in which Fen ve Teknik was published is also reflected in its articles.