Liberalizm–demokrasi gerilimi: Temsil siyaseti karşısında antagonistik ve agonistik siyaset
Liberalism–democracy tension: Antagonistic and agonistic politics versus representative politics
- Tez No: 953287
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Mevcut çalışma, tarihsel olarak liberalizm ile demokrasi arasında varolan gerilimli ilişkiyi konu edinmektedir. Bu çalışma temelde iki amaç taşımaktadır. İlk amaç liberal düşüncenin bireyci ve rasyonel mutabakatı esas alan karakterini siyasal olanın doğası ile birlikte düşünerek sorgulamak, bunun yanında liberalizm ile demokrasi arasındaki eklemlenme ilişkisini ve bu ilişkinin mümkünlüğünü tartışmaktır. İkinci amaç ise 20'nci yüzyılda başlayan ve günümüze uzanan temsil krizi tartışmalarını göz önünde bulundurarak modern liberal parlamenter sistem içerisinde temsil kurumu ile birlikte demokrasinin nasıl geliştirebileceğini ve canlandırılabileceğini düşünmektir. Çalışma sonucunda liberalizm ile demokrasi arasında gerilimli bir ilişki olduğu ve demokratik siyasetin de tam olarak bu gerilim sayesinde mümkün olabileceği ispatlanmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda, ilk olarak liberalizm ile demokrasinin birleşiminin yarattığı paradoks ile eklemlenme ilişkisi incelenmekte; ardından liberal anlayış, siyasal kavramının doğası ile birlikte düşünülerek demokratik siyasetin mümkünlüğü tartışılmaktadır. Çalışma temel olarak üç bölüm üzerine inşa edilmiştir. İlk bölümde temsil kurumu başta olmak üzere, temel liberal kavramlar ekseninde liberal demokrasi anlayışının çerçevesi ana hatlarıyla çizilmektedir. İkinci bölümde ise liberal anlayışın mutabakata dayanan temsil siyasetine eleştirel bir yaklaşım geliştiren ve siyasal olanın antagonistik bir doğası olduğunu öne süren karşı tezlere yer verilmektedir. Üçüncü bölümde diyalektik bir yaklaşımla ilk bölümdeki tez ve ikinci bölümdeki anti-tez birlikte değerlendirilerek üçüncü bir yol önerilmektedir. Bu bölümde liberal anlayışın rasyonel uzlayışa dayanan modeli eleştirilse de temel liberal kurumların demokrasi için vazgeçilmez olduğu savunulmakta ve agonistik bir siyaset anlayışının gerekliliği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the historically tense relationship between liberalism and democracy. It primarily has two objectives. The first objective is to question the individualistic and rational consensus-based characteristic of liberal thought by assessing it alongside the nature of the political, and additionally, to discuss the articulation between liberalism and democracy and the viability of such a relationship. The second objective is to reflect on how democracy, as well as the institution of representation within the modern liberal parliamentary system, can be developed and revitalized by taking into account the debates on the crisis of representation that began in the 20th century and continue to this day. The study seeks to demonstrate that there is a tense relationship between liberalism and democracy, and that democratic politics may, in fact, be made possible precisely through this tension. In line with this, the study first examines the paradox and the articulation created by the conjunction of liberalism and democracy. Then, it evaluates the liberal perspective together with the nature of the political and discusses the possibility of democratic politics. The study is constructed around three main chapters. The first chapter outlines the general framework of liberal democratic thought with a focus on core liberal concepts, particularly the institution of representation. The second chapter presents counter-theses that develop a critical approach to the liberal model of consensus-based representative politics and argue that the political has an antagonistic nature. In the third chapter, a dialectical approach is employed to evaluate both the thesis of the first chapter and the antithesis of the second, ultimately proposing a third option. While this chapter criticizes the liberal model based on rational consensus, it also argues that fundamental liberal institutions are indispensable for democracy and discusses the necessity of an agonistic understanding of politics.