Diferansiye tiroid karsinomu tanısı ile levotiroksin supresyonu altında takip edilen hastalarda kemik mineral dansitometri sonuçlarının ve osteoporoz sıklığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 953294
  2. Yazar: MEHMET ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA HEPŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada, diferansiye tiroid kanseri (DTK) tanısı ile levotiroksin supresyonu altında takip edilen kadın hastalarda tiroid stimülan hormon (TSH) supresyonuna maruz kalmanın kemik mineral yoğunluğu (KMY) üzerindeki etkileri ile TSH supresyonunun şiddeti ve süresinin KMY ve osteoporozla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmada, DTK tanısı almış 210 kadın hastanın klinik verileri incelendi. Hastalar, serum TSH düzeylerine göre üç gruba ayrıldı: 0,5 mIU/L (hafif supresyon/normal). KMY ölçümleri dual enerji X-ray absorbsiyometri (DEXA) ile değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra grup karşılaştırmaları için ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri, kategorik değişkenler için ki-kare testi, korelasyonlar için Spearman testi, osteoporoz öngörüsü için ROC eğrisi ve lojistik regresyon analizleri kullanıldı. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 25.0 yazılımı ile gerçekleştirildi. Bulgular: Toplam 210 DTK tanılı kadın hastanın verileri değerlendirildi. L1–L4 T skoru (−1,8 [−2,5 – −0,5] vs. −1,05 [−2 – −0,1] vs. −1,25 [−2,1 – 0,23]), L1–L2 T skoru ise (−2,1 [−2,7 – −0,9] vs. −1,3 [−2,2 – −0,6] vs. −1,4 [−2,25 – −0,23]) şeklinde bulundu. En düşük KMY değerleri TSH
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of thyroid-stimulating hormone (TSH) suppression on bone mineral density (BMD) in female patients with differentiated thyroid carcinoma (DTC) undergoing levothyroxine suppression therapy. Additionally, the study investigated the relationship between the severity and duration of TSH suppression and both BMD and the development of osteoporosis. Materials and Methods: In this retrospective study, clinical data from 210 female patients diagnosed with DTC were reviewed. Based on serum TSH levels, patients were categorized into three groups: 0.5 mIU/L (mild suppression/normal). BMD measurements were assessed using dual-energy X-ray absorptiometry (DEXA). Descriptive statistics were calculated, and comparisons between groups were performed using ANOVA and Kruskal-Wallis tests. Chi-square tests were used for categorical variables, Spearman's correlation for assessing relationships, and ROC curve and logistic regression analyses for predicting osteoporosis. All statistical analyses were conducted using IBM SPSS Statistics version 25.0. Results: Data from a total of 210 women with DTC were analyzed. The L1–L4 T-score was found to be −1.8 [−2.5 – −0.5] in the intense suppression group, −1.05 [−2 – −0.1] in the moderate group, and −1.25 [−2.1 – 0.23] in the mild group. The L1–L2 T-score was −2.1 [−2.7 – −0.9], −1.3 [−2.2 – −0.6], and −1.4 [−2.25 – −0.23], respectively. The lowest BMD values were observed in patients with TSH levels