'Yeşil dönüşüm'ün anatomisi: Ekolojik krizi emek-ekoloji ilişkisi üzerinden düşünmek
The anatomy of the 'Green Transition': Rethinking the ecological crisis through the labour-ecology nexus
  1. Tez No: 953301
  2. Yazar: NURAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL MEMİŞ PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
Günümüz ekolojik krizine çözüm olarak sunulan“yeşil dönüşüm”, düşük karbonlu teknolojiler, çevre dostu üretim biçimleri ve enerji sistemlerinin dönüşümünü hedefleyen bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Ancak bu dönüşüm yalnızca teknik değil; aynı zamanda mevcut toplumsal ve ekonomik ilişkiler içinde şekillenen, belirli çıkar yapılarını önceleyen bir söylemsel çerçeve olarak da değerlendirilmektedir. Bu tez,“yeşil dönüşüm”söylemini eleştirel bir perspektiften inceleyerek, ekolojik krize yönelik kurumsal müdahalelerin emek ilişkileri ve sınıfsal eşitsizliklerle nasıl kesiştiğini analiz etmektedir. Kapitalist üretim biçiminin ekolojik sınırlarla çatışan yapısına odaklanan çalışma, yeşil ekonomi ve yeşil büyüme yaklaşımlarının emek açısından ne tür dönüşümler öngördüğünü sorgulamakta; bu yaklaşımların sermaye birikimi, emek piyasası dinamikleri ve toplumsal yeniden üretimle ilişkisini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, yeşil işler ve adil geçiş politikaları hem kavramsal hem de uygulamalı düzeyde ele alınmakta; söz konusu politikaların sosyal adalet hedefleriyle ne ölçüde uyumlu olduğu irdelenmektedir. Çalışmanın ampirik bölümü, yeşil işlerin ölçümüne ilişkin yöntemsel tartışmaları takip ederek, Türkiye örneğinde emek piyasasında çevresel görev yoğunluğu yüksek meslek gruplarını istatistiksel olarak belirlemektedir. O*NET veri seti ve Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı İşgücü Anketi mikroverileri kullanılarak yapılan analiz, Türkiye'de yeşil işlerin sektörel ve sınıfsal dağılımını ortaya koymakta, emek piyasasında adil geçişe yönelik potansiyel eşitsizlikleri görünür kılmaktadır. Böylece tez, yeşil dönüşümün yalnızca teknik bir“uyum”süreci değil, aynı zamanda sınıfsal ve siyasal bir yeniden yapılanma alanı olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The“green transformation”, which is presented as a solution to today's ecological crisis, is defined as a process that aims to transform low-carbon technologies, environmentally friendly forms of production and energy systems. However, this transformation is not only technical; it is also evaluated as a discursive framework that is shaped within existing social and economic relations and prioritizes certain interest structures. This thesis critically examines the“green transformation”discourse and analyzes how institutional interventions to address the ecological crisis intersect with labor relations and class inequalities. Focusing on the structure of the capitalist mode of production in conflict with ecological limits, the study questions what kind of transformations green economy and green growth approaches envisage for labor, and evaluates their relationship with capital accumulation, labor market dynamics and social reproduction. In this framework, green jobs and just transition policies are discussed both conceptually and practically, and the extent to which these policies are compatible with social justice goals is examined. The empirical part of the paper follows the methodological debates on the measurement of green jobs and statistically identifies occupational groups with high environmental task intensity in the labor market in the case of Turkey. Using the O*NET dataset and the Turkish Statistical Institute Household Labor Force Survey microdata, the analysis reveals the sectoral and class distribution of green jobs in Turkey, making visible potential inequalities in the labor market for a just transition. The thesis thus argues that green transformation is not only a technical process of“adaptation”but also a site of class and political restructuring.